Otwarcie parkingu i Dzień Kultury Góralskiej w raciborskim Medyku [ZDJĘCIA]

medyk otwarcie parkingu
Otwarcie parkingu i Dzień Kultury Góralskiej w raciborskim Medyku

– Gratuluję pani dyrektor tego, że ma tylu słuchaczy – to 700 osób. My jako województwo bardzo mocno kibicujemy, bo jest to centrum, które kształci dla rynku pracy – powiedziała Beata Białowąs.

Dziś, 1 czerwca, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Woj. Śląskiego w Raciborzu odbyło się uroczyste otwarcie nowego parkingu połączone z obchodami Dnia Kultury Góralskiej. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Michał Woś – wiceminister sprawiedliwości i Beata Białowąs – wicemarszałek województwa śląskiego. Uświetniła je muzyka góralska, którą prezentowała kapela ze Szczyrku. Wydarzenie było także okazją, by wręczyć nagrody sportowcom będącym uczniami szkoły, którzy zdobyli mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie, Superpuchar Polski i Puchar Polski w sezonie 2020/2021.

- reklama -

– Miło tutaj wrócić przy okazji innych wydarzeń związanych z inwestycjami województwa śląskiego w szkołach prowadzonych przez marszałka. Miałem przyjemność być poprzednikiem pani marszałek w nadzorowaniu szkół i część z tych inwestycji dzisiaj oddawanych była realizowana z taką wspólną przychylnością wielu osób – powiedział Michał Woś. – Cieszę się, że już powoli wracamy do normalności i że możemy się spotkać, że zajęcia w miarę się odbywają. To kolejna ważna inwestycja, ważna dla szkoły. Niektórzy powiedzą – jest parking, nie było, a jest. Ale dzisiaj nie ten parking jest najważniejszy, a to, że możemy się spotkać i że możemy pogratulować pani dyrektor tak sprawnego prowadzenia tej placówki. I zachęcić do korzystania z oferty oświatowej województwa śląskiego, bo rzeczywiście prowadzi świetne szkoły, w tym w Raciborzu. Chyba nie ma takiego drugiego miasta w województwie śląskim, gdzie aż trzy placówki są prowadzone przez marszałka i to pokazuje, że poziom edukacyjny i poziom związany z nauczaniem jest bardzo wysoki – ocenił wiceminister sprawiedliwości.

Obecność zespołu góralskiego w Raciborzu nie okazała się przypadkowa. Jak wyjaśniła Beata Białowąs, Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił 2021 rok Rokiem Górali w Województwie Śląskim. – A jak jest dobra współpraca, to państwo widzicie – górale przyjechali dzisiaj do Raciborza – dodała wicemarszałek, która następnie zwróciła się do Haliny Dec, dyrektor Medyka. – Dziękujemy za entuzjazm, dynamizm i jeżeli mamy zły nastrój, to polecam pójść do pani dyrektor i od razu się lepiej każdy z nas poczuje – powiedziała Beata Białowąs.

Wicemarszałek uważa, że Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Woj. Śląskiego w Raciborzu pełni ważną rolę nie tylko, jeśli chodzi o kształcenie kadr medycznych. – Pani dyrektor powiedziała, że jej absolwenci dzięki posiadanym kwalifikacjom chociażby szczepią ludzi. Nikt kiedyś nie sądził, że tak bardzo się przydadzą. Ale są też fizjoterapeuci, masażyści, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami – naprawdę bardzo ważne i potrzebne zawody. Gratuluję pani dyrektor też tego, że ma tylu słuchaczy, bo to 700 osób, tak że ogromne centrum kształcenia. Mogę powiedzieć, że my jako województwo bardzo mocno kibicujemy, bo jest to centrum, które kształci dla rynku pracy – powiedziała Beata Białowąs.

Województwo śląskie w całości finansuje placówkę. – Jesteśmy tez otwarci na wszelkie zapotrzebowania, jakie są. Rynek, nawet ten medyczny, pokazuje, jakie są potrzeby. Tak jak wcześniej kształcono może fizjoterapeutów czy masażystów, tak w tej chwili widzimy, że bardzo potrzebne są opiekunki i opiekunowie osób starszych czy z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Sama pandemia również pokazała, jak potrzebujemy opiekunów do DPS-ów. Ja zachęcam, żeby te zawody wybierać, dlatego że osoba, która zostanie tutaj wykształcona i uzyska potwierdzenie kwalifikacji zawodowych, na pewno znajdzie zatrudnienie – podkreśliła Beata Białowąs.

Szkoła przy ul. Warszawskiej 7 kształci w zawodach: terapeuta zajęciowy (2 lata), higienistka stomatologiczna (2 lata), technik masażysta (2 lata), technik usług kosmetycznych (2 lata), technik sterylizacji medycznej (1 rok), opiekunka dziecięca (2 lata), opiekun w domu pomocy społecznej (2 lata), asystent osoby niepełnosprawnej (1 rok), i opiekun medyczny (1,5 roku). Kształcenie odbywał się w systemie dziennym, stacjonarnym i zaocznym. Na wszystkich kierunkach jest bezpłatne, nie wymagana jest matura, bez limitów wiekowych. Szczegółowe informacje o naborze można uzyskać pod numerem telefonu 32 415 32 44 i na stronie www.medykraciborz.com.pl, e-mail: [email protected]. Druga lokalizacja znajduje się w Rybniku przy ul. Łączna 12 a. Tel. (fax): 32 424 71 88, www.medykrybnik.pl, e-mail: [email protected].

Katarzyna Przypadło

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj