E-grzeczność, czyli słowo o netykiecie

Netykieta

3 czerwca to Dzień Savoir-Vivre. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, jak zgodnie z dobrymi manierami komunikować się w sieci. Być może nie wiecie, ale w internecie istnieją pewne zasady, których powinniśmy przestrzegać w kontaktach z innymi. To netykieta.

Choć netykieta jest zbiorem niepisanych zasad, to za nieprzestrzeganie jej reguł internautom mogą grozić pewne konsekwencje. Jakie? Na przykład zablokowanie dostępu do określonych stron czy usług. Dlatego warto ją znać, a przede wszystkim stosować. Dzień Savoir-Vivre, czyli 3 czerwca, to dobry moment, aby je sobie przypomnieć lub poznać.

- reklama -

E-grzeczność

– Najważniejsza z reguł netykiety jest uniwersalna i bardzo prosta. To wzajemny szacunek. W internecie jest tak samo ważny, jak w bezpośrednich kontaktach – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Zasad, które pokrywają się w świecie realnym i wirtualnym jest w netykiecie więcej:

 • Bądź uprzejmy – pamiętaj o przedstawianiu się i stosowaniu form grzecznościowych,
 • Wyrażaj się jasno – nie pozostawiaj miejsca na niedomówienia czy nieporozumienie,
 • Nie używaj wulgaryzmów, ani nie prowadź rozmowy w prowokacyjny sposób,
 • Nie bój się wyrażać swoich opinii, ale jeśli krytykujesz – rób to w sposób rzeczowy i kulturalny.

Inne? Zawsze i wszędzie dbaj o język swoich wypowiedzi. Stosuj zasady gramatyczne, stylistyczne, ortograficzne, interpunkcyjne. Pisz konkretnie, unikaj literówek, a jeśli lubisz emotikony – używaj ich tylko wtedy, kiedy jest to na miejscu, czyli w kontaktach nieformalnych i – nie w nadmiarze.

Tak samo jak w korespondencji prowadzonej offline, zwroty bezpośrednie – Ty, Tobie, Ciebie – pisz z dużej litery. Nie nadużywaj jednak CAPS LOCKA – wielkie litery są w internecie uznawane za krzyk. A to już niegrzeczne.

Dobre nawyki

Nie mniej ważne od tego, jak zwracamy się do innych jest to, jakie treści publikujemy i przesyłamy dalej. Tu również mamy dla Was kilka dobrych rad:

 • Szanuj nie tylko drugą osobę, ale też jej własność – również intelektualną. Jeśli cytujesz – podaj autora słów, jeśli wykorzystujesz czyjeś zdjęcie, np. na blogu lub stronie internetowej – poproś o zgodę.
 • Nie naruszaj prywatności innych – chcesz opublikować coś, co nie dotyczy tylko Ciebie, albo wrzucić np. wspólne zdjęcie? Najpierw upewnij się, że ta druga osoba nie ma nic przeciwko.
 • Nie spamuj – nie wysyłaj wiadomości, których odbiorca może sobie nie życzyć. Ty też pewnie nie lubisz takich dostawać.
 • Nie zapychaj skrzynek – jeśli wysyłasz duży załącznik, skompresuj plik.

I jeszcze jedno – dbaj o porządek. Sieć to miejsce, w którym każdy ma swoją przestrzeń – np. w konto na kanale społecznościowym – ale jako całość służy nam wszystkim. Dlatego:

 • Nie zaśmiecaj profili – swoich, ani innych,
 • Usuwaj – ze strony, czy bloga nieaktualne treści,
 • Nie siej dezinformacji. Zanim coś udostępnisz – sprawdź źródło i jego wiarygodność.

Tylko tyle i aż tyle możemy zrobić, żeby budować kulturę bezpiecznej sieci na co dzień.

Akcja – reakcja

Tak samo ważne, jak przestrzeganie zasad, jest odpowiednie reagowanie na ich łamanie. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania w sieci, masz prawo to zgłosić. Nie wahaj się z niego skorzystać.

Najprostsze rozwiązanie, które powinno przynieść pożądany efekt, to zgłoszenie faktu naruszenia zasad – choćby tych niepisanych, do których zalicza się netykieta – administratorowi strony. To on wyciągnie konsekwencje z niestosownego zachowania, nakładając np. na zgłoszonego użytkownika określone ograniczenia.

– Jeśli to, co obserwujemy w sieci, nie tylko wykracza poza zasady, ale także stanowi realne zagrożenie – warto zareagować i to zgłosić – mówi minister Marek Zagórski.

Oto adresy, które mogą się przydać:

/Ministerstwo Cyfryzacji oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here