Wjazd do Czech w celach turystycznych do 24 godzin bez ograniczeń

Zdjęcie poglądowe Fot. KPP Racibórz

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało najnowsze informacje dotyczące przekraczania przez Polaków czeskiej granicy. Możliwe są wjazdy w celach turystycznych do 24 godzin bez ograniczeń.

Czeski system oznakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa podróżowania tzw. „Semafor” umieścił z Polskę na liście krajów o średnim poziomie ryzyka zachorowania na koronawirusa (kraje pomarańczowe): https://koronavirus.mzcr.cz/en/list-of-countries-according-to-the-level-of-risk/. Lista jest stale aktualizowana.

- reklama -

Czy możemy wjechać do Czech?

Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech powyżej 24 godzin wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa.

Wyjazdy w celach turystycznych powyżej 24 godzin są możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych lub posiadających negatywny test antygenowy lub PCR, wykonany przed wjazdem do Czech. Wjazdy w celach turystycznych do 24 godzin bez ograniczeń.

Powyżej 24 godzin

Przyjazd do Czech na okres powyżej 24h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego do 24h przed wjazdem (https://www.mvcr.cz/imgDetail.aspx?docid=22314928). Osoby z uregulowanym pobytem na terytorium Czech powracające do tego kraju transportem indywidualnym nie mają obowiązku testowania się przed wjazdem, jednak muszą wykonać test PCR (antygenowy przy podróżach z krajów o średnim ryzyku zakażenia) do 5 dni od powrotu: https://koronavirus.mzcr.cz/en/list-of-countries-according-to-the-level-of-risk/

Wyjątkiem od powyższych zasad, a więc zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19, zostali objęci m. in.:

  • osoby podróżujące tranzytem przez Czechy do 12 h;
  • podróżujący do Czech na okres nieprzekraczający 24 h, także w celach turystycznych;
  • pracownicy transportu międzynarodowego (wzór formularza dla pracownika: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx),
  • pracownicy transgraniczni (wzór formularza dla pendlera: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx), uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym;
  • dzieci do lat 5;
  • ozdrowieńcy (osoby, które przechorowały COVID-19, nie mają oznak zachorowania i posiadają przetłumaczone zaświadczenie od lekarza, o ile nie upłynęło więcej niż 90 dni od pierwszego pozytywnego testu PCR);
  • osoby zaszczepione na terytorium: Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Węgier lub Słowenii co najmniej pierwszą dawką, posiadające certyfikat potwierdzający szczepienie przeciwko COVID w tym kraju, o ile od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki upłynęło co najmniej 22 dni i nie więcej niż 3 miesiące.

Zasady zachowania w przestrzeni publicznej i restrykcje sanitarne na terytorium Czech aktualizuje Ministerstwo Zdrowia RCZ – zobacz tutaj.

/gov.pl oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj