Unijny Certyfikat COVID już w aplikacji mObywatel

koronawirus telefon
Fot. freepik.com

UCC otrzymują osoby, które są w pełni zaszczepione, otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub wyzdrowiały po COVID-19.

Do tej pory Unijny Certyfikat COVID – UCC – można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta. Teraz można go mieć w telefonie – pojawił się w aplikacji mObywatel i w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP.

- reklama -

Kto go znajdzie? – Osoby, które mają naszą aplikację mObywatel – a jest ich już ponad 3 miliony – wystarczy, że ją zaktualizują. Tych, którzy do tej pory nie zainstalowali mObywatela w swoich telefonach, zachęcamy, aby to zrobili. Poza Unijnym Certyfikatem COVID znajdą tam m.in. mPrawo Jazdy, dane z dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, swoje e-recepty i wiele innych przydatnych dokumentów – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – UCC zastąpi dostępne do tej pory w mObywatelu krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu – dodaje.

Certyfikat otrzymują osoby, które:
– są w pełni zaszczepione – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę; certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki,
– otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin),
– wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

– Dostępny w naszej aplikacji Unijny Certyfikat COVID działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci. To spora wygoda i oszczędność. W Certyfikacie znajdziemy nasze zdjęcie z dowodu osobistego – to ułatwi kontrolę – i duży, wyraźny kod QR, dzięki któremu zminimalizowaliśmy ewentualne trudności przy skanowaniu kodu – mówi Janusz Cieszyński.

Dane, które zawierają szczegółowe informacje o właścicielu Certyfikatu, zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej. W krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej, dlatego nie każdy kontrolujący powinien mieć wgląd do wszystkich danych. Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy dowolną aplikacją, którą dysponować będą służby graniczne danego kraju. Jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.

Osoby, które mają w swoim telefonie zainstalowaną aplikację mObywatel bez krajowego zaświadczenia o zaszczepieniu, powinny zaktualizować aplikację mObywatel do najnowszej wersji – w sklepach App Store lub w Google Play (Apple iOS: Sklep App Store – aplikacja mObywatel, wersja 2.3.4 (541) lub nowsza, Google Android: Google Play – aplikacja mObywatel, wersja 3.0.3 (18.109) lub nowsza). Po aktualizacji na głównym ekranie aplikacji nalezy wybrać „Dodaj dokument” lub „Dodaj swój pierwszy dokument”, a z listy dokumentów wybrać Unijny Certyfikat COVID.

Osoby, które mają aplikację, a w niej krajowe zaświadczenia o zaszczepieniu, po aktualizacji otrzymają komunikat o dostępności Unijnego Certyfikatu COVID. Powinny zapoznać się z treścią komunikatu i wyrazić zgodę na zmianę certyfikatu krajowego na unijny. – Nie masz aplikacji mObywatel? Pobierz aplikację. W zależności od telefonu, z którego korzystasz, znajdziesz ją w sklepach Google Play lub AppStore. Uruchom aplikację. Na głównym ekranie aplikacji wybierz „Dodaj swój pierwszy dokument”. Z listy dokumentów wybierz Unijny Certyfikat COVID. Potwierdź swoje dane, korzystając z profilu zaufanego. Jeśli jeszcze go nie masz – załóż. Zapoznaj się z regulaminem usługi i zaakceptuj go, następnie wybierz „Dalej” – radzi Ministerstwo Cyfryzacji.

Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Do tego czasu kraje UE mogą, ale nie muszą uznawać tego dokumentu. Aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do poszczególnych krajów UE można znaleźć na stronie https://reopen.europa.eu/pl. Aplikacja mObywatel, podobnie jak Unijny Certyfikat COVID, jest dobrowolna i bezpłatna. Przygotowuje ją zespół NASK – Państwowy Instytut Badawczy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here