Ponad 71 tys. wniosków o świadczenie 300 plus w woj. śląskim

szkola
Fot. freepik.com

Z powiatu raciborskiego do ZUS do tej pory napłynęło 1,4 tys. wniosków o świadczenie 300 plus w ramach programu Dobry Start.

Od 1 lipca do 30 listopada tego roku można składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu Dobry Start. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

- reklama -

– Zainteresowanie tym świadczeniem jest ogromne. Od 1 lipca do poniedziałku (5.07), do godz. 14:30, do ZUS wpłynęło ponad 562 tys. wniosków od rodziców i opiekunów dzieci szkolnych w całym kraju, natomiast z terenu województwa śląskiego tych wniosków jest już ponad 71 tysięcy – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Z miasta Rybnika do ZUS wpłynęło ponad 2,3 tys. wniosków za 3,4 tys. dzieci, z powiatu rybnickiego tych wniosków jest 1,1 tys., natomiast z Jastrzębia-Zdroju do ZUS wpłynęło 1,4 tys. wniosków za około 2 tys. dzieci, z terenu pow.wodzisławskiego – 2,4 tys. wniosków, które objęły wsparciem 3, 4 tys. uczniów, z Żor 1,1 tys. wniosków, a z powiatu raciborskiego – 1,4 tys. wniosków. Jeśli chodzi o powiat pszczyński tych wniosków do poniedziałku wpłynęło ponad 1,7 tys., z powiatu mikołowskiego – 1,8 tys. wniosków, bieruńsko-lędzińskiego – 960 wniosków, a z miasta Tychy 2,4 tys. wniosków.

Świadczenie z programu Dobry Start przysługuje w wysokości 300 zł raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy, a od tego roku jego obsługą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start, także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia, informacje na temat tego wniosku i jego obsługi znajdzie na portalu PUE ZUS, w tym także wezwanie do uzupełnienia wniosku lub dołączenia niezbędnych dokumentów oraz decyzję przyznającą świadczenie bądź decyzję odmowną – przypomina rzeczniczka.

ZUS obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 290 22 02 można uzyskać informacje w sprawie świadczenia 300 plus. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Koszt połączenia według stawek operatorów.

Także w wybranych 938 placówkach Poczty Polskiej będzie można uzyskać pomoc w złożeniu drogą elektroniczną wniosku o świadczenie 300 plus. Zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS, którzy już rozpoczęli dyżury w urzędach w Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Katowicach, Radzionkowie, Żorach, a także w urzędach miast i gmin, np. w Poczesnej, Istebnej czy Żarnowcu. Szczegółowe informacje, gdzie są mobilne punkty ZUS, w których będzie możliwość założenia PUE oraz uzyskania wsparcia pracownika ZUS w celu złożenia elektronicznego wniosku o świadczenie 300 plus, dostępne są na stronie www.zus.pl w zakładce Program Dobry Start w pliku „Dyżury Dobry Start”.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj