ZPiT Strzecha na 40. Pyrzyckich Spotkaniach z Folklorem [ZDJĘCIA]

zpit strzecha
ZPiT Strzecha na 40. Pyrzyckich Spotkaniach z Folklorem

Przez kilka festiwalowych dni młodzi raciborzanie prezentowali piękno polskiego folkloru na głównych scenach festiwalowych oraz podczas wydarzeń towarzyszących, a także podczas audycji w lokalnych mediach czy w wydaniu niedzielnego „Teleexpressu”.

Od 1 do 5 lipca Zespół Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy prezentował się na scenach 40. edycji festiwalu Pyrzyckie Spotkania z Folklorem w pomorskich Pyrzycach. Zespół tańczył obok 15 znakomitych zespołów z całej Polski.

- reklama -

– Podczas wyjazdu nasi tancerze z mieli okazję zwiedzać nie tylko przepiękne Pyrzyce, ale również inne miejsca festiwalowe, min. Załęże, Przelewice, Stargard czy Kozielice. Przez kilka festiwalowych dni młodzi raciborzanie prezentowali piękno polskiego folkloru na głównych scenach festiwalowych oraz podczas wydarzeń towarzyszących – nocnych korowodach czy Folk Fashion, a także podczas audycji w lokalnych mediach czy w wydaniu niedzielnego „Teleexpressu” emitowanego na kanale TVP 1, niosąc radość i łzy wzruszenia bardzo szerokiemu gronu odbiorców – relacjonuje zespół.

Jednym z ważniejszych punktów każdej festiwalowej podróży jest nie tylko wspólne spędzanie czasu i integracja wewnątrz zespołu, ale przede wszystkim nawiązywanie nowych przyjaźni, poznawanie tradycji oraz nauka. – Tym razem tancerze z dumą nauczali raciborskiego Reilendra, a także innych tańców śląskich. Strzechowi tancerze zachwycali lokalną publiczność nie tylko różnorodnością i barwami polskich strojów ludowych, ale również pięknym śpiewem oraz dynamicznym tańcem – opowiada zespół.

Wakacyjne podróże są jednym z najbardziej oczekiwanych przez wszystkich tancerzy punktem każdego sezonu artystycznego. – Wiemy, że zawarte przyjaźnie i piękne wspomnienia pozostaną z nami na bardzo długo. Choć wakacje jeszcze trwają, zespół już przygotowuje się do kolejnego, 68. sezonu artystycznego. Już w drugi weekend września najstarsze grupy będą reprezentowały Racibórz podczas 36. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Chodníčky k domovu w czeskiej Opavie. We wrześniu odbędzie się też nabór tancerzy, śpiewaków i muzyków do zespołu.

fot. Paulina Persińska
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here