Wiceminister zdrowia odwiedził Powiat Wodzisławski

Przekazanie

Wczoraj w wodzisławskim szpitalu odbyło się przekazanie zespołom ratowniczym nowej karetki pogotowia ratunkowego. Z tej okazji do miasta przybył m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, parlamentarzyści, wojewoda śląski oraz szef Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Nowa karetka została zakupiona przez Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim w ramach unijnego projektu Ministerstwa Zdrowia.

- reklama -

– Niech ta karetka, którą szpital otrzymuje w trudnym czasie pandemii, gdy cały system ochrony zdrowia, ale też i administracja lokalna staje wobec nowych wyzwań, zadań i obciążeń będzie symbolem naszego wspólnego działania na rzecz mieszkańców naszego powiatu i okolic – powiedział starosta Leszek Bizoń. Wyraził też wdzięczność wszystkim osobom, dzięki którym nowy ambulans zasilił wodzisławsko-rydułtowskie pogotowie. Słowa szczególnego podziękowania starosta adresował do pracowników Pogotowia Ratunkowego.

– Bez ich służby, ogromnej odpowiedzialności i pracy w niewyobrażalnym stresie żadna karetka – nawet najlepsza – nie byłaby nic warta. Można inwestować w budynki, technologie, rozwiązania techniczne. Gdy nie ma się profesjonalnej kadry, żadne z wcześniejszych inwestycji nie mają znaczenia, bo nie ma komu ich wdrażać. Z tego powodu raz jeszcze w imieniu mieszkańców naszego powiatu, w imieniu pacjentów kieruję do Was zwyczajne, ale wszystko mówiące słowo: dziękuję – skomentował Leszek Bizoń.

Nowy ambulans za ponad pół miliona złotych

O projekcie, dzięki któremu nowa karetka trafiła do Wodzisławia Śląskiego opowiadała wicedyrektor PPZOZ Anita Wardzyk-Kulińska. Nowy ambulans warty jest ponad pół miliona złotych. To pojazd marki renault wyposażony we wszelki niezbędny sprzęt. Zastąpi w wodzisławsko-rydułtowskim pogotowiu wysłużoną karetkę z 2004 r. Powiatowe szpitale w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach pozyskały na jego zakup 520 tys. zł w ramach projektu Ministerstwa Zdrowia pod nazwą „Realizacja zadań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19” współfinansowanego przez Unię Europejską. Z tej kwoty 442 tys. zł pochodzi z budżetu Unii Europejskiej, reszta to środki krajowe. Co ważne, szpital nie musiał zabezpieczać w projekcie żadnego wkładu własnego, gdyż pokryło go ministerstwo.

Kluczyki do samochodu oraz dowód rejestracyjny dyrektorowi PPZOZ wręczył minister Kraska wspólnie z senator Ewą Gawędą. Zanim jednak karetka została oddana ratownikom pogotowia jej poświęcenia dokonał ksiądz Janusz Badura, dziekan dekanatu Wodzisław Śląski. Później zaproszeni goście, wśród których byli m.in. parlamentarzyści: Adam i Ewa Gawęda, Teresa Glenc, Wojciech Piecha, wojewoda Jarosław Wieczorek, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Łukasz Pach, radni powiatowi i miejscy mogli zapoznać się z możliwościami technicznymi nowego ambulansu.

/Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here