Premier: Jeżeli będzie taka możliwość, to dopuścimy do szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia

koronawirus szczepienia
Fot. freepik.com

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak stwierdził, że szczepienia dzieci to „eksperyment”. – Ja się z tymi słowami zdecydowanie nie zgadzam. Należy się szczepić, zachęcam do tego jak najszybciej – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Jeżeli będzie taka możliwość, to dopuścimy do szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia. COVID-19 to bardzo duże zagrożenie – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W czasie konferencji towarzyszącej piknikowi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który odbył się w środę w Kaliszu, zaznaczył, że COVID-19 to wielka tragedia i dodał, że jego pokolenie, osób po 50. i 60. roku życia, pamięta, że szczepienie dzieci to było coś normalnego. – Dzięki temu pozbyliśmy się takich chorób jak ospa prawdziwa, jak kiedyś okrutna, straszna choroba Heinego-Medina – przypomniał.

- reklama -

– Jeżeli będzie potwierdzenie przez wszystkie najważniejsze agencje lekowe, a w szczególności europejską, a więc także polską, że można szczepić dzieci poniżej 12. roku życia, to dopuścimy taką możliwość. Jest to dobrowolne szczepienie, po to, żeby przerwać ten łańcuch zakażeń, żeby nie było czwartej fali – powiedział szef rządu.

Mówiąc o szczepieniach, premier powiedział, że to osiągnięcie medycyny, które „zmieniło nasze życie na lepsze”. – Przecież ogromna większość matek, ojców się z tym zgodzi – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wstępne wyniki badań klinicznych stosowania szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci poniżej 12 roku życia są obiecujące. W Polsce w badaniach bierze udział grupa 150 dzieci. – Nie ma żadnych budzących obawy reakcji u dzieci, które biorą udział w badaniu – podkreśla pediatra dr Łukasz Durajski. – My nie wiemy, który pacjent był w grupie placebo, a który otrzymał szczepionkę, ta informacja jeszcze nie jest ujawniona. Wśród wszystkich pacjentów, którzy byli szczepieni, nie było sytuacji niepokojących. Program trwa – zaznacza. Wyniki polskiej części testów klinicznych, w tym obserwacji dzieci, powinniśmy poznać pod koniec roku.

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak uważa, że szczepienia dzieci to „eksperyment”. – Postawię takie pytanie, czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci, bo de facto jesteśmy w fazie eksperymentu? Zadaję to pytanie w kontekście różnych powikłań i odporności długookresowej – stwierdził Mikołaj Pawlak podczas sejmowej dyskusji o szczepieniach dzieci. Jeszcze w czerwcu rzecznik praw dziecka twierdził na temat szczepień, że: „Zaufajmy specjalistom, bo pandemia zagraża życiu nas wszystkich, i to na całym świecie”.

– Ja się z tymi słowami zdecydowanie nie zgadzam. Należy się szczepić, zachęcam do tego jak najszybciej – powiedział Mateusz Morawiecki. – Wśród wielu głosów padają takie bardziej radykalne, ale nie jest to głos naszego rządu, naszego obozu politycznego, który miałby jakieś znaczenie. To prywatna opinia pana, który pełni ważną funkcję – powiedział – premier na konferencji prasowej.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here