Pierwsze wypłaty 300 plus już na kontach

uczen nauka
Fot. pexels.com

Osoby, które złożyły wniosek początkiem lipca, mogą sprawdzać stan konta. ZUS przelał już 30 mln złotych na wyprawkę szkolną, a środki te obejmują ok. 100 tys. dzieci.

Około 30 mln zł przelał Zakład Ubezpieczeń Społecznych do rodziców i opiekunów w ramach programu Dobry Start. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

- reklama -

Pierwsze wyprawki już na kontach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął już wypłatę świadczeń 300 plus na konta rodziców i opiekunów. Osoby, które złożyły wniosek początkiem lipca, mogą sprawdzać stan konta. ZUS przelał już 30 mln złotych na wyprawkę szkolną, a środki te obejmują ok. 100 tys. dzieci. W wielu przypadkach pozwoli to na pokrycie kosztów wyprawki szkolnej jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych bardzo dobrze radzi sobie z nowym zadaniem. Maksymalnie zautomatyzowaliśmy obsługę wniosków w ramach programu. Dzięki temu obecnie pracuje przy nim niewielka liczba pracowników ZUS. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku postępowań wyjaśniających, potrzebne będą dodatkowe ręce do pracy. To będzie jednak nieduża skala, bowiem składanie wniosków drogą elektroniczną pozwala uniknąć wielu błędów, które przydarzały się w poprzednich latach – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przejęcie przez ZUS obsługi programu Dobry Start to duża oszczędność dla państwa. – Koszty zmniejszyły się diametralnie. Dzięki temu w najbliższych latach uda się zaoszczędzić setki milionów złotych – dodaje profesor.

Pracownicy ZUS pomogą w mobilnych punktach

Rodzice i opiekunowie doskonale radzą sobie ze składaniem wniosków online. Dla tych osób, którzy nie mają jeszcze profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS bądź też potrzebują pomocy w złożeniu elektronicznego wniosku o 300+, ZUS uruchomił mobilne punkty. Są one dostępne w wielu placówkach poczty polskiej, KRUS czy urzędach miast bądź gmin. Szczegółowe terminy spotkań z pracownikami ZUS w ramach programu Dobry Start można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce „Dobry Start”. Ponadto przez cały czas ze wsparcia pracowników ZUS można skorzystać odwiedzając placówki ZUS, które są otwarte dla klientów w poniedziałki od godz. 8:00 do godz. 18:00, a od wtorku do piątku w godz. 8:00-15:00.

Ważne terminy

Wnioski o wsparcie można składać do 30 listopada 2021 roku. Świadczenie z programu przysługuje w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

– Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku, jego obsługi czy korespondencji z ZUS na portalu PUE ZUS, w tym status wniosku, wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj