Akcja Lato z Gminnym Centrum Kultury w Nędzy zakończona [ZDJĘCIA]

Akcja Lato z Gminnym Centrum Kultury w Nędzy zakończona

Warsztaty kulinarne, wycieczka do Rud, wizyta na basenie, warsztaty, a także różnorodne zajęcia w bibliotece – tak wyglądały ostatnie dwa tygodnie akcji GCK i GBP w Nędzy.

Zakończyła się Akcja Lato z Gminnym Centrum Kultury w Nędzy. Ostatnie dwa tygodnie dzieci spędziły bardzo aktywnie, było dużo radości i pozytywnej energii. – Rozpoczęliśmy warsztatami kulinarnymi (19.07 i 23.07), na których było smacznie, zdrowo i kolorowo. Dzieci dowiedziały się, jak skomponować zdrowe śniadanie, przyrządzić wyśmienity owocowy sorbet, zrobić szybką zupę krem z cukinii i pyszne ciasteczka owsiane, skomponowały również zdrowy, pełnowartościowy szkolny Lunch Box. 21 lipca spędziliśmy czas typowo wakacyjnie, rowerami udaliśmy się na basen do ośrodka Aqua Brax. Oprócz wodnego szaleństwa były gry w piłkę i badmintona oraz konkursy nurkowania. Odświeżyliśmy również dawną podwórkową grę w gumę. Ręcznie wykonany aniołek – dlaczego nie? Wystarczy tylko trochę sznurka, supełków, węzełków i ta prosta minimalistyczna, pełna uroku forma nagle zamienia się w prawdziwego Anioła Stróża – tak było na warsztatach pt. „Makramowe Anioły”, które odbyły się lipca – relacjonuje GCK.

- reklama -

28 lipca uczestnicy akcji odwiedzili Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, gdzie zobaczyli film przyrodniczy oraz film o największym pożarze w historii nowożytnej Europy. Następnie udali się do Bazyliki Matki Boskiej Rudzkiej. W tej wielkiej, surowej gotyckiej przestrzeni naszpikowanej barokowymi detalami dzieci dowiedziały się o historii bazyliki, o jej architekturze i jej budowniczych. Po krótkim spacerze w zalanym słońcem parku Opactwa Cysterskiego udali się na pożarzysko, aby na własne oczy zobaczyć, jak po 30 latach odbudował się las dzięki ogromnej pracy i determinacji ludzi. Chwila wypoczynku i refleksji przy „Magdalence” – drewnianej kaplicy w samym sercu lasu i wyruszyli na Kolejkę Wąskotorową, gdzie przejażdżką do Stanic i z powrotem zakończyliśmy nas wypad.

– Ostatni dzień Akcji Lato (30.07) zakończyliśmy sznurkowymi wyplatankami, tym razem dzieci wykonały własnoręcznie makramowe łapacze snów. Dzięki ogromnej cierpliwości, uważności i kreatywności powstały prawdziwe dzieła sztuki – podkreślają organizatorzy.

Gminne Centrum Kultury dziękuje instruktorom, przewodnikom i kierowcom za ogromny wkład, zaangażowanie, rzetelność i profesjonalizm – a byli to: Dobrawa Skonieczna – Gawlik (wiklina), Elżbieta Skrzymowska (Arboretum Bramy Morawskiej), Aleksandra Kuczyńska (recykling i papier mache), Maria Orzechowska (przewodnik), Magda Kopel (dietetyk), Dawid Dymel (catering dietetyczny), Dorota Śmieja-Nakonieczna (makramy), Paweł Kanclerz (Nadleśnictwo Rudy), Henryk Siedlaczek (przewodnik), Przewozy Autokarowe DAR-TUR (transport).

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Nędzy też nie wiało nudą. W kolejnych tygodniach wakacji biblioteka zapewniła dzieciom sporą dawkę wiedzy i rozrywki. Najmłodsi czytelnicy spotkali się w Klubie Malucha (20.07), gdzie wcielili się w role piratów. Dzieci bez trudu przedostały się na bezludną wyspę, odszukały tajemniczą wiadomość umieszczoną w butelce i przy pomocy lornetki wypatrywały, co dzieje się na odległych lądach. W tym samym dniu młodzież wzięła udział w zajęciach edukacyjno-ruchowych „Plik i folder”. Prowadząca przybliżyła słuchaczom pojęcia informatyczne oraz przekazała ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa w internecie. Uczestnicy przypomnieli sobie popularne zabawy ruchowe i zaprojektowali własne wygaszacze ekranu.

W czwartek (22.07) biblioteka gościła Fabrykę Kreatywności z Kęt. Podczas warsztatów detektywistycznych „Na tropie” czytelnicy rozwiązywali zagadki rodem z powieści kryminalnych m.in. pobierali odciski palców, posługiwali się lupą i odgadywali tajne szyfry. Następnie pokonali nudę na „RutynoŁamaczu” – przyglądali się eksperymentom fizycznym i chemicznym, a gwoździem programu okazał się suchy lód. Chętni mieli okazję rozwijać swój zmysł artystyczny na warsztatach „Malowanie na wodzie” (27.07). Grupa Grajfka z Chorzowa pokazała dzieciom, w jaki sposób ozdobić doniczki farbami osadzonymi na tafli wody. Następnie w pomalowanych doniczkach zasadzono kwiaty i zioła.

– Zwieńczeniem letnich animacji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nędzy był pokaz iluzji w wykonaniu Pana Magicznego (29.07). Widownia była zachwycona zaskakującymi sztuczkami i poczuciem humoru Iluzjonisty. A już w sierpniu widzimy się na warsztatach robotyki LEGO, organizowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Raciborzu i Starostwo Powiatowe w Raciborzu w ramach projektu „Wakacje w powiecie” – zaprasza GBP w Nędzy.

fot. GCK i GBP w Nędzy
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here