Nowe pamiątki związane z rodziną von Ratibor na Zamku Piastowskim

von ratibor andreas rim
Nowe pamiątki związane z rodziną von Ratibor trafiły na Zamek Piastowski w Raciborzu

Andreas Rim podarował zamkowi m.in. dwie pamiątkowe fotografie, podstawki z browaru, w którym produkowane jest piwo dla potrzeb księcia raciborskiego Wiktora V czy broszurkę ze zdjęciem przedstawiającym zamek.

Od lutego 2014 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu funkcjonuje stała wystawa „Książęta von Ratibor”. Rodzina von Ratibor była właścicielami zamku do 1945 r. Do dziś tytułują się oni książętami raciborskimi, choć nie mają już w powiecie raciborskim żadnych dóbr ziemskich. Raciborzanin Andreas Rim, który mieszka od wielu lat w Niemczech, podarował dawnej siedzibie Piastów nowe pamiątki związane z tą rodziną.

- reklama -

Są to m.in. dwie pamiątkowe fotografie przedstawiające uroczystość 25. rocznicy ślubu barona Hugo von Reischacha i Małgorzaty Marii Prinzessin von Ratibor-Corvey oraz Wiktor II z synami, podstawki pod piwo „Corveyer Bier” z Browaru Allersheimer, w którym to produkowane jest piwo według starych tradycji dla potrzeb księcia raciborskiego Wiktora V oraz dla licznych turystów i mieszkańców miasta Höxter, i okolicy oraz podstawka pod wino, kufel do picia piwa, a także broszurka ze zdjęciem na okładce przedstawiającym obecny raciborski zamek.

– To nie pierwsze eksponaty, jakie podarowałem dla raciborskiego zamku. Często nabywam zdjęcia lub obrazy na lokalnych Flohmarktach lub bazarach staroci. Ponadto mam też dobre kontakty z Günterem Tiggesbäumkerem – bibliotekarzem obecnego księcia Wiktora V Marcina Metternich-Sándor 5. Herzog von Ratibor, 5. Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst-Breunner-Enkervoith, który mi zawsze swoje nowe publikacje przesyła, a ja z kolei przekazuję na Zamek Piastowski w Raciborzu – mówi Andreas Rim.

Zainteresowanych zwiedzaniem tej wystawy oraz pozostałych ekspozycji zamek zaprasza od wtorku do niedzieli w godz. od 10:00 do 18:00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: [email protected]

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here