Alert RCB. Dziś intensywne opady deszczu, możliwe podtopienia

Deszcz
Fot. Pixabay.com

Mieszkańcy województwa śląskiego otrzymali dziś SMS z ostrzeżeniem dotyczącym intensywnych opadów deszczu. Prognozowana, całkowita, suma opadów może wynieść nawet 80 mm.

Służby ostrzegają dziś przed możliwymi gwałtownymi wezbraniami rzek. Mieszkańcy powinni też przygotować się na ewentualne podtopienia.

- reklama -

W przypadku zagrożenia podtopieniami należy:

  • słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
  • przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
  • zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
  • pojazdy z terenu posesji przestawić w niezagrożone miejsca,
  • zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.

Pamiętajmy, że o przypadkach, które naszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pogoda na najbliższe dni 

W piątek chmury na przemian ze słońcem, gdzieniegdzie przelotny deszcz a nad morzem lokalne burze. W całym kraju dość wyrównana temperatura od 22°C do 25°C; na Podhalu około 20°C. Wiatr słaby, jedynie w rejonie burz porywisty – prognozuje IMGW.

Sobota na południu i w centrum kraju słoneczna i gorąca, z temperaturą do 27°C do 30°C, na północy już nieco chłodniej, choć nadal ciepło, od 22°C do 26°C. IMGW podaje, że na północy miejscami pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, nad morzem oraz w czasie burz porywisty.

W niedzielę ponownie słońce na przemian z chmurami, lokalnymi opadami deszczu i burzami. Nadal bardzo ciepło, temperatura od 24°C do 28°C, jedynie w miejscowościach podgórskich nieco chłodniej, około 23°C. W czasie burz intensywny deszcz i porywisty wiatr – zapowiada IMGW.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here