Dożynki Gminy Kornowac w Łańcach [ZDJĘCIA]

lance dozynki gminy kornowac
Dożynki Gminy Kornowac w Łańcach

Ulicami miejscowości przejechał korowód dożynkowy składający się z pojazdów przygotowanych przez mieszkańców sołectw gminy i instytucje gminne.

12 września w Łańcach odbyły się Dożynki Gminy Kornowac. Starostami byli Sylwia i Jarosław Dąbrowscy. Uroczystość poprzedziła msza polowa w intencji rolników, której przewodniczył ks. Edward Fórmanowski. Następnie spod domu kultury wyruszył korowód dożynkowy składający się z pojazdów przygotowanych przez mieszkańców sołectw gminy i instytucje gminne. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Ewa Gawęda – senator RP, Adam Gawęda – poseł na Sejm RP, a także zastępca starosty raciborskiego Ewa Lewandowska. W dożynkach uczestniczyła również liczna delegacja z partnerskiej gminy Vřesina u Hlučína z zastępcą starosty na czele – Stanislavem Boček.

- reklama -

W programie artystycznym wystąpili artyści skupieni wokół Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu, zespół Rzuchowianki i Łan, kabaret Stowarzyszenia Wspierania Wsi Kobyla, kabaret Masztalscy, zespół Agga oraz Babilon.

W konkursie na najładniej przystrojoną posesję na trasie korowodu dożynkowego wyróżnione zostały posesje państwa Wesper, Masarczyk i Święty. W konkursie na najbardziej oryginalnie przystrojony pojazd w korowodzie wyróżnienia otrzymali: Zygmunt Błaszczok, Krystian Staniek i Leszek Baszczok.

Tegoroczne dożynki były elementem obchodów jubileuszu 15 lat współpracy transgranicznej pomiędzy Gminą Vresina i Gminą Kornowac realizowanego w ramach wspólnego projektu polsko–czeskiego dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERREG V-A 2014–2020 Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.

fot. UG Kornowac
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here