Zielona ofensywa w Raciborzu, czyli o tym, co zmienia się na lepsze

Łąki kwietne
Łąki kwietne w Raciborzu

Podczas wczorajszej konferencji prasowej wiceprezydent Dawid Wacławczyk przedstawił działania proekologiczne, jakie realizowane są w Raciborzu.

Dawid Wacławczyk mówił o tym, że odkąd pojawił się w magistracie stara się nadać działaniom proekologicznym status priorytetu. Podczas konferencji podsumował proekologiczne działania, jakie Miasto realizowało od 2020 roku. Wśród nich wymienił:

- reklama -

stworzenie nowego parku miejskiego
– nowe nasadzenia
– łąki kwietne
– PONE (ograniczenie niskiej emisji)
– Czyste Powietrze
– Stację monitorowania powietrza
– Faunę i florę (domki dla owadów i jeżyków)

Program Czyste Powietrze

Wiceprezydent przypomniał o utworzeniu punktu konsultacyjnego dla mieszkańców Raciborza we współpracy z WFOŚ. W 2020 złożono w nim 89 wniosków, a w 2021 ponad 150.

Łąki kwietne

Podczas konferencji pokazano też nowe łąki kwietne w Raciborzu. Dwie powstały przy skrzyżowaniu ulic Opawskiej i Ocickiej, jedna na terenie skweru pomiędzy Drzymały i Basztowej, jedna na rondzie Opawska-Matejki-Eichendorfa, dwie na terenie skweru przy Reymonta.

Stacja Monitorowania Powietrza

Stacja znajduje się na ul. Wojska Polskiego, prowadzone są na niej pomiary dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i tlenku azotu, tlenków azotu oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Wyniki pomiarów dostępne są dla każdego na stronie internetowej powietrze.katowice.wios.gov.pl, oraz w aplikacjach mobilnych.

Wśród prowadzonych działań ekologicznych wiceprezydent wymienił również ograniczanie zużycia energii elektrycznej i cieplnej poprzez stosowanie energooszczędnych rozwiązań (np. wymiana oświetlenia, instalacja paneli PV, termomodernizacja obiektów), popularyzowanie spędzania czasu blisko natury i dostrzegania jej walorów poprzez imprezy na terenach parków i Arboretum Bramy Morawskiej, konkursy ekologiczne (np. Zielono mi), akcje promujące dbanie o środowisko (np. zaadoptuj donicę, Kwiatki Agatki) czy festyny ekologiczne.

Czy Waszym zdaniem krajobraz miasta zmienia się na lepsze i zauważacie efekty działań prośrodowiskowych w Raciborzu? Zachęcamy do dyskusji na Facebooku.

https://www.facebook.com/raciborzcompl/posts/4641463902540821

 

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here