Grupa Bez Nazwy świętowała 50-lecie [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Grupa Bez Nazwy świętowała 50-lecie

Podczas koncertu można było można zarówno utwory w wykonaniu jubilatów, jak i zaproszonych gości: Agnieszki Kawulok wraz z Jarosławem Hanikiem oraz Silesian Jazz Daughters z Adamem Jarzmikiem.

W piątkowy wieczór w Raciborskim Centrum Kultury miał miejsce koncert jubileuszowy zespołu Grupa bez Nazwy. Można było usłyszeć zarówno utwory w wykonaniu jubilatów, jak i zaproszonych gości: Agnieszki Kawulok wraz z Jarosławem Hanikiem oraz Silesian Jazz Daughters z Adamem Jarzmikiem. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa IPN-u pt. „Leopold Tyrmand – o stylu bycia w kontrze”, a także spotkanie z jej autorem Mikołajem Wolskim.

- reklama -

GRUPA BEZ NAZWY

Powstała w 1970 roku w świetlicy Cukrowni Racibórz z inicjatywy kierownika tej placówki – Huberta Pacharzyny, a także M.Kempanowskiego i J. Tyszkiewicza. Po reaktywacji w DK Strzecha zespół tworzyli: Jan Szymków (trąbka), Jerzy Pistelok (saksofon tenorowy i klarnet), Jan Ploch (gitara), Janusz Guzik (gitara basowa), Marek Nowacki (perkusja) i Antoni Kucznierz (instrumenty klawiszowe). Zespół w swojej historii nagrał kilka audycji w Radiu Opole, występował w TV Katowice, nagrał płytę jubileuszową, koncertował w kraju i za granicą w Czechach, Niemczech i na Słowacji. W 2009 roku odeszli na zawsze Antoni Kucznierz i Jan Szymków, w 2010 roku Jerzy Pistelok, zaś w 2016 roku Jan Ploch.

Skład: Stefan Konopnicki – bas, Tadeusz Widota – perkusja, Jan Latka – klawisz, Krzysztof Fulneczek – gitara, Agnieszka Busuleanu-Jaksik – wokal, Agnieszka Kawulok – wokal. W repertuarze grupy znajdują się największe standardy jazzowe, zarówno instrumentalne, jak i instrumentalno-wokalne.

SILESIAN JAZZ DAUGHTERS

To zespół, w skład którego wchodzą niezwykle uzdolnione, a do tego świetnie prezentujące się na scenie wokalistki: Alicja Ploch-Burda, Joanna Skowyra i Paulina Świerczek. W ich żyłach płynie jazz i swing, czego wyraz dają podczas swoich koncertów.

Tercet zawiązał się przy Raciborskim Centrum Kultury w styczniu 2021 roku, a już po kilku miesiącach wystartował w pierwszych przesłuchaniach – a dokładnie w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Mikrofon Siemiona” w Siemianowicach Śląskich. Wokalistki zdobyły 1. miejsce, otrzymując główną nagrodę. W ich repertuarze znajdują się światowe i polskie utwory w jazzowych i swingowych aranżacjach Adama Jarzmika tj. Natural women A. Franklin, All about that bass M. Trainor, It don’t mean a thing D. Ellingtona, Sway D. Martina, Pod papugami Cz. Niemena, Ludzkie gadanie M. Rodowicz czy też Rum and coca-cola i Bei mir bist Du Schoen z repertuaru The Andrew Sisters. Niektóre z aranżacji są tak zaskakujące, że trudno rozpoznać oryginalne wersje. Nawet niemiecki szlagier „Atemlos” został poddany transformacji na jazzową i swingową nutę.

ADAM JARZMIK

Urodził się 10.07.1990 roku w Gliwicach. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego oraz kompozycji i aranżacji. Od 2015 roku pedagog tejże uczelni. Jako 17-latek zadebiutował na festiwalu „Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie” ze swoim kwartetem. Największy wpływ na profesjonalną drogę artystyczną pianisty miał okres studiów o specjalności „Kompozycja i Aranżacja”. Założył on wówczas swój autorski zespół „Adam Jarzmik Quintet”, którego efekty intensywnej i twórczej pracy zostały nagrodzone na wszystkich festiwalach i konkursach jazzowych w Polsce. Wynikiem tej działalności są trzy albumy „Euphoria”(Audio Cave), „Live At Radio Katowice”(Jazz Forum) oraz „On The Way Home” (Audio Cave) z gościnnym udziałem nowojorskiego gitarzysty Mike’a Moreno. W ankiecie Jazz Top 2017 magazynu JazzForum wyróżniony w dwóch kategoriach „Nowa Nadzieja- zespół” i „Nowa Nadzieja- muzyk”. Kierownik artystyczny projektów „Amy Winehouse Symfoniczni-e” oraz „Integracja Malowana Dźwiękiem”. W swej dotychczasowej karierze koncertował m.in Nowym Yorku, Rosji, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji, Anglii, Czechach, Litwie, Ukrainie, Niemczech i Serbii”.

WYSTAWA: „LEOPOLD TYRMAND – o stylu bycia w kontrze”

Leopold Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu. Autorami scenariusza wystawy są: Mikołaj Wolski z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach oraz Adrian Rams z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Wystawa będzie prezentowana do połowy grudnia 2021 r.

Rok 2020 był ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Leopolda Tyrmanda. Raciborskie Centrum Kultury włączyło się się w Rok Tyrmanda, prezentując w ramach DKF-u film pt. „Pan T” w reż. Marcina Kryształowicza.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here