Stan wyjątkowy w Czechach. Rząd wprowadza nowe obostrzenia

koronawirus czechy
Bohumín

Odwołano jarmarki bożonarodzeniowe, a restauracje i bary muszą się zamykać o godz. 22:00. Imprezy sportowe i kulturalne będą mogły być organizowane z limitem 1000 osób, które muszą być zaszczepione lub być ozdrowieńcami.

W Czechach o północy wprowadzono stan wyjątkowy, który będzie obowiązywał przez 30 dni. Decyzja zapadła na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju. Pierwotnie stan wyjątkowy miał obowiązywać od północy z soboty na niedzielę, jednak premier Andrej Babiš uznał, że aktualna, pogarszająca się sytuacja epidemiczna jest uzasadnieniem do przyspieszenia wprowadzenia go.

- reklama -

Od godz. 18:00 w piątek będą obowiązywać nowe ograniczenia. Restauracje, bary i kluby będą zamknięte w godz. od 22:00 do 5:00, zakazana będzie sprzedaż alkoholu w przestrzeni publicznej. Imprezy sportowe i kulturalne będą mogły być organizowane z limitem 1000 osób, które muszą być zaszczepione lub być ozdrowieńcami, inne wydarzenia, np. uroczystości rodzinne, organizacji społecznych i bale, są z limitem do 100 osób. Pogrzeby będzie można organizować bez ograniczeń. Odwołano również jarmarki bożonarodzeniowe, będzie jednak dozwolona tradycyjna sprzedaż choinek oraz karpi.

Do pracy na oddziałach covidowych będą mogli być kierowani lekarze, personel pielęgniarski i inny personel medyczny z innych szpitali, przychodni i ambulatoriów. Nie wprowadzono obowiązku pracy w szpitalach dla studentów wydziałów szkół medycznych.

W czwartek w Czechach potwierdzono 18 004 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 33 zgony, dziś poinformowano o 27 717 nowych infekcjach i 48 zgonach. W sumie od początku epidemii odnotowano w tym kraju 2 089 857 zakażeń, zmarło 32 643 osób.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here