O pamięci i stoicyzmie z Piotrem Stankiewiczem w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

piotr stankiewicz
O pamięci i stoicyzmie z Piotrem Stankiewiczem w raciborskiej bibliotece

Pisarz i filozof opowiedział o swoim doświadczeniu lat 80., 90. i zerowych, drodze do nowoczesnego stoicyzmu oraz optymistycznej recepcie na przyszłość.

25 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu odbyło się spotkanie z Piotrem Stankiewiczem, autorem książki „Pamiętam”, która uzyskała tytuł „Wybór Krytyków” Empiku i Unii Literackiej za listopad 2021. Pisarz i filozof opowiedział o swoim doświadczeniu lat 80., 90. i zerowych, drodze do nowoczesnego stoicyzmu oraz optymistycznej recepcie na przyszłość.

- reklama -

Najnowsza książka Piotra Stankiewicza „Pamiętam” to „wspomnienia, lakoniczne i nietrwałe, tworzą świadectwo przeszłości, które – chociaż osobiste – uruchamia w czytelniku pokłady jego własnych wspomnień, skojarzeń i refleksji.” Nietypowa forma, w jakiej o Polsce lat osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych jeszcze nikt tak nie napisał, sprawia, że jest to pozycja wyjątkowo oryginalna. Piotr Stankiewicz opowiedział o powodach i drodze do realizacji książki oraz jej obecnej recepcji. A jako filozof odniósł się do problemu pamięci i wpływu doświadczenia na jednostkę oraz zbiorową świadomość Polaków. Nawiązał też do własnej koncepcji nowoczesnego stoicyzmu, który może być praktyczną wskazówka dla kolejnych pokoleń zmieniającego się świata.

Piotr Stankiewicz urodził się w 1983 r., jest magistrem astronomii i doktorem filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej oraz Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jest pisarzem i filozofem, twórcą i nauczycielem reformowanego stoicyzmu, autorem książek o stoickiej sztuce życia i o życiu w Polsce. Jego teksty i eseje pojawiają się regularnie na łamach „Kwartalnika Przekrój”, „Tygodnika Powszechnego” i na jego autorskim blogu. Jest autorem książki „21 polskich grzechów głównych”, słynnego eseju satyrycznego opisującego III Rzeczpospolitą w trzydziestoleciu jej istnienia. Kontynuacją i rozwinięciem tej książki był zbiór esejów „My fajnopolacy”.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here