Lekarka z RPA o Omikronie: Nie powinniście ulegać panice

Doktor Angelique Coetzee
Doktor Angelique Coetzee

Jak powiedziała dr Coetzee, poziom zaraźliwości wariantu Omikron jest mniej więcej podobny do Delty, a objawy są bardzo lekkie i takie same u zaszczepionych i niezaszczepionych.

Doktor Angelique Coetzee z RPA, prezes stowarzyszenia lekarzy w Pretorii, która odkryła nową odmianę koronawirusa – Omikron, opowiedziała o okolicznościach odkrycia. Lekarka przez osiem tygodni nie miała pacjentów z COVID-19. – W połowie listopada przyszedł 33-letni mężczyzna. Miał lekkie objawy, ale inne od tych, jakie widziałam do tej pory. Postanowiłam zrobić test, bo mieliśmy do czynienia z infekcją wirusową. Po pozytywnym wyniku u czwartej osoby w jego rodzinie z tymi samymi lekkimi objawami włączyła mi się lampka alarmowa – powiedziała lekarka z RPA.

- reklama -

Jak wyjaśniła, te symptomy to zmęczenie, ból głowy, drapanie w gardle i lekkie przeziębienie, czyli inne niż w przypadku Delty.

Dr Coetzee zawiadomiła swoich kolegów, że dzieje się coś dziwnego i że nie jest to Delta. – Nasi naukowcy natychmiast zbadali sekwencje wirusowe. W poniedziałek 22 listopada przyszło potwierdzenie – to jest nowy wariant – powiedziała. Dodała, że do tej pory żadna osoba z wariantem Omikron nie została hospitalizowana. – Nigdy nie wykryliśmy ciężkich skutków. Ciekawe jest to, że pacjenci z silnym bólem gardła mieli potem wszyscy negatywny wynik – zauważyła. Dodała też, że poziom zaraźliwości wariantu Omikron jest mniej więcej podobny do Delty.

Jak podkreśliła, objawy są bardzo lekkie i takie same u zaszczepionych i nie. Jej pacjenci czują się dobrze i szybko wyzdrowieli, w ciągu kilku dni.

Dr Angelique Coetzee zapytana, jakiej rady chciałaby udzielić, odparła: – Nie powinniście ulegać panice. Jeśli stwierdzicie te opisane objawy przez więcej niż dwa dni, zróbcie test. Szczepcie się, noście maseczki i nie przebywajcie w zatłoczonych miejscach – rekomendowała. Według niej w ciągu dwóch tygodni naukowcy powinni wyjaśnić przyczyny licznych mutacji wykrytych w Omikronie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj