Finał projektu „Polski Da Vinci” w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Finał projektu "Polski Da Vinci" w raciborskiej bibliotece

W ramach projektu powstał prawie dwudziestominutowy film dokumentalny, którego twórcami i głównymi bohaterami są Józef, Zosia, Milena, Agnieszka, Patryk, Magda, Wiktoria, Zuzia, Hania i Lucy.

W raciborskiej bibliotece odbył się uroczysty, premierowy pokaz filmu „Polski Da Vinci”. Film powstawał w trakcie trwania projektu „Polski Da Vinci – życie Juliana Ochorowicza”, a jego autorami i bohaterami są uczestnicy poznający wyjątkową postać polskiego uczonego.

- reklama -

Od października młodzież w wieku 10-16 lat uczestniczyła w warsztatach inspirowanych życiem polskiego wynalazcy Juliana Ochorowicza. Jednym z założeń projektu było stworzenie filmu dokumentującego projekt, ukazującego zaangażowanie uczestników i odkrywanie niezwykłej postaci polskiego pozytywizmu. W wyniku tych starań powstał prawie dwudziestominutowy film dokumentalny, którego twórcami i głównymi bohaterami są Józef, Zosia, Milena, Agnieszka, Patryk, Magda, Wiktoria, Zuzia, Hania i Lucy.

elegraf biblioteka raciborz
O Julianie Ochorowiczu i telegrafie w raciborskiej bibliotece

Film pozwala poznać młodych odkrywców oraz pokazuje ich drogę do poznania historii Juliana Ochorowicza. W czasie trwania projektu odbył się cykl zajęć warsztatowych oraz wycieczka, podczas których młodzież zgłębiała tematy związane z dorobkiem polskiego naukowca. W czasie warsztatu druku 3D można było dowiedzieć się, jak to się stało, że Julian Ochorowicz uratował wieżę Eiffla. Na warsztacie tworzenia filmu dokumentalnego uczestnicy dowiedzieli się, że Ochorowicz wymyślił podstawy działania telewizji. Podczas wycieczki do Ochorowiczówki – Muzeum Magicznego Realizmu, nie tylko odkrywano zainteresowanie Juliana Ochorowicza hipnozą i zjawiskami mediumicznymi, ale także poznano wspaniałych artystów – malarzy, rzeźbiarzy – których dzieła można podziwiać na wystawach w Ochorowiczówce.

Kolejne warsztaty, dotyczące budowy i działania telegrafu, dostarczyły bardzo ciekawej wiedzy poprzez zabawę. Młodzież poznała nie tylko wkład Juliana Ochorowicza w rozwój telegrafu, ale mogła doświadczyć z bliska zjawisk związanych z prądem elektrycznym, elektromagnesem, poznać szyfr Morse’a i nadawać sygnały świetlne poprzez zbudowane własnoręcznie „telegrafy”. Wszystkie te przygody zostały w wyjątkowy sposób ujęte w filmie „Polski Da Vinci”.

Film można obejrzeć poniżej:

W ramach podziękowania za zaangażowanie uczestnicy projektu otrzymali upominki, które zostały zakupione dzięki dofinansowaniu projektu przez Fundację BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo” – 2021. Po pokazie goście zostali zaproszeni na poczęstunek w formie bufetu.

Pomysłodawcy projektu „Polski Da Vinci – życie Juliana Ochorowicza” dziękują serdecznie: uczestnikom za zaangażowanie, rodzicom i opiekunom za poświęcony czas i wysiłki, aby uczestnicy dotarli na warsztaty, prowadzącym warsztaty za przekazaną wiedzę, cierpliwość i umiejętności. Projekt „Polski Da Vinci – życie Juliana Ochorowicza” został zrealizowany przez Filię nr 8 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu dzięki dofinansowaniu Fundacji BGK w ramach programu „Dzieci Kapitana Nemo” 2021.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj