Raciborska SOWA otwarta od 20 grudnia. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w SP18

sowa sp18
Centrum Nauki SOWA w Raciborzu wkrótce otwarte

W salach ulokowana została wystawa złożona z kilkunastu angażujących eksponatów wykonanych przez Centrum Nauki Kopernik ukazujących doświadczalny charakter nauki i dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.

SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, to pilotażowo realizowany przez Muzeum w Raciborzu projekt będący wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Centrum Nauki Kopernik. Jego głównym celem jest zwiększenie zainteresowania nauką, rozwijanie poczucia sprawczości i rozbudzenie kreatywności. SOWA promować będzie ideę uczenia się od lat praktykowaną w „Koperniku” w Warszawie opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy.

- reklama -

Projekt SOWA zlokalizowany jest w specjalnie na ten cel zaadaptowanych salach Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu przy ul. Ocickiej 52. W salach tych ulokowana została wystawa złożona z kilkunastu angażujących eksponatów wykonanych przez Centrum Nauki Kopernik ukazujących doświadczalny charakter nauki i dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.

Powstała również Majsternia, czyli przestrzeń swobodnego tworzenia, w której odwiedzający otrzymają zestawy do wykonania bez szczegółowej instrukcji. Majsternia to przestrzeń warsztatowa, w której nie ma gotowych eksponatów. Zwiedzający wybiera z menu Majsterni zestaw składający się z zadania do wykonania i pudełka zawierającego potrzebne materiały. Nie otrzyma instrukcji – z wyzwaniem musi zmierzyć się samodzielnie. Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej, niż myślisz”. – Koncentrujemy się tu na sposobie dojścia do rozwiązania, a nie na wyniku naszych działań. Nie chcemy przekazywać konkretnej wiedzy ani umiejętności. Chcemy natomiast, aby zwiedzający poznali lub przypomnieli sobie pewną ścieżkę działania pozwalającą samodzielnie poznawać otoczenie i radzić sobie z rozwiązywaniem problemów. Majsternia to także miejsce, gdzie odbywać się będą różnorodne zajęcia dedykowane zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym, m.in: logiczne, konstruktorskie, przyrodnicze – zachęca zespół SOWA Racibórz.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj