Omikron w Polsce. Pierwszy przypadek potwierdzony

Koronawirus
Koronawirus. Fot. freepik.com

Wariant Omikron wykryto w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho.

Katowicki sanepid wykrył pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho, która przebywała na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach.

- reklama -

– Obywatelka Lesotho przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju – podało Ministerstwo Zdrowia. Resort zaznaczył, że w trakcie pobytu na szczycie cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej. – W hotelu posiłki zamawiała telefonicznie i spożywała w pokoju. Jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski – podało ministerstwo.

Wcześniej zakażenie Omikronem odnotowano w 77 krajach świata, po raz pierwszy w RPA. 13 grudnia chińskie media poinformowały, powołując się na miejscowe władze, że 9 grudnia w Tiencinie wykryto zakażenie koronawirusem u Polki, która przyleciała z Warszawy. Badania genetyczne wykazały, że jest to wariant Omikron. Jednak rzecznik polskiego ministerstwa zdrowia podał, że testy wykonane u kobiety dają sprzeczne wyniki. – Kobieta przed wylotem z Polski 6 grudnia miała wykonany test PCR wykrywający zakażenia i wynik z 7 grudnia był negatywny. Po przylocie do Chin test wykonany 9 grudnia dał 10 grudnia wynik pozytywny. 13 grudnia sekwencjonowanie pokazało, że to wariant Omikron. Kolejny test wykonany 13 grudnia znów dał wynik negatywny – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here