Koncert umuzykalniający w RCK. Dzieci poznały kontrabas [ZDJĘCIA]

koncert umuzykalniajacy
Koncert umuzykalniający w RCK. Dzieci poznały kontrabas

Na koniec spotkania nie mogło zabraknąć kolędy. Muzycy, dzieci i Franciszek Borysowicz odśpiewali „Wśród nocnej ciszy”.

W Raciborskim Centrum Kultury odbył się ostatni w tym roku kalendarzowym koncert umuzykalniający. Jego muzycznym bohaterem był kontrabas. To kolejny instrument strunowy – po fortepianie, skrzypcach i wiolonczeli – który najmłodsi melomani z klas I-III raciborskich szkół poznawali w tym roku szkolnym.

- reklama -

Grę na tym instrumencie zaprezentował Piotr Kucharz, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Muzyk działa w zespołach Tangostan Quintet oraz The Jazz Miglance. Koncertował z wieloma orkiestrami zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Na fortepianie towarzyszył mu Jarosław Pawłowski. A koncert tradycyjnie prowadził Franciszek Borysowicz, prezentując dzieciom nie tylko bogate spectrum repertuaru muzycznego na kontrabas, ale również wszystkie cechy tego muzycznego bohatera, od skali po wysokość dźwięku.

Podczas koncertu dzieci usłyszały następujące utwory: „Wycieczkę” J. Garści , słynnego „Walca A-Dur” J. Brahmsa, „Karnawał wenecki” G. Boccherinego, przy którym młodzi melomani rozpoznawali, jaka to wariacja, „Grudniowy walc” P. Czajkowskiego i „Entertainer” S. Jopilna. Przy tym ostatnim utworze dzieci wystukiwały rytm pstrykaniem lub klaskaniem. W utworze „Taniec słonia” z karnawału zwierząt nasza publiczność ruchami swojego ciała prezentowała ten niezwykle ciekawy utwór. I to nie koniec eksperymentów muzycznych. Nawet panie nauczycielki grały na dwóch strunach kontrabasu.

Na koniec piątkowego spotkania nie mogło zabraknąć kolędy, gdyż taka już jest tradycja przedświątecznych koncertów umuzykalniających. Wszyscy: muzycy, dzieci i Franciszek Borysowicz odśpiewali „Wśród nocnej ciszy”. Dzieci złożyły życzenia świąteczne prowadzącemu oraz muzykom. Nie mogło również zabraknąć tradycyjnych kwiatów i podziękowań na koniec każdego z czterech spotkań z muzyką.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj