Biletomaty, defibrylatory i autobusy elektryczne w Rybniku

Nowa jakość komunikacji miejskiej w Rybniku

Autobusy elektryczne poprawią komfort podróży i przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego. – Stawiamy na ekologiczny i dostosowany do potrzeb pasażerów transport – mówi Piotr Kuczera.

Jeszcze w tym roku na przystanku Plac Wolności i Sąd w Rybniku mają zostać zamontowane defibrylatory. Te łatwe w użyciu urządzenia do udzielania pierwszej pomocy służą do ratowania życia w przypadku zatrzymania akcji serca. Następnie do końca lutego na przystanku Paruszowiec-Piaski Mikołowska zamontowany zostanie witacz, na którym znajdą się postacie zgodne z Systemem Identyfikacji Wizualnej Miasta Rybnika wraz z napisem powitalnym „Rybnik piyknie Was wito”.

- reklama -

Zamontowanych zostanie również 11 automatów biletowych doładowujących bilety okresowe i e-kartę na przejazdy jednorazowe. Biletomaty, wyposażone w znaczniki TOTUPOINT, zostaną zamontowane na przystankach: Śródmieście Sąd, Boguszowice Basen, Chwałowice Kopalnia, Niedobczyce Wrębowa, Maroko Nowiny Budowlanych, Dworzec Komunikacji Miejskiej, Kamień Szkoła, Zebrzydowice Szkoła, Orzepowice Szpital, Śródmieście Plac Wolności i Śródmieście Dworzec Kolejowy. Biletomaty będą przyjazne dla osób niepełnosprawnych i będą spełniać europejskie standardy dostępności dla osób z ograniczeniami ruchu oraz dysfunkcjami wzroku. Będą wyposażone w oświetlenie w technologii LED oraz ekrany dotykowe. Część będzie obsługiwała wszystkie rodzaje płatności, pozostałe – wyłącznie płatności bezgotówkowe. Biletomat zlokalizowany przy dworcu kolejowym będzie również wydawał e-karty, a ten na Placu Wolności będzie mieć dodatkowo funkcję wpłatomatu urzędowego.

– Dzięki defibrylatorom zwiększy się bezpieczeństwo czekających na autobus pasażerów. Witacz w stylistyce miejskiej pokaże przyjezdnym gościnność Rybnika, mieszkańcom będzie zaś przypominał o tym, że wracają do domu. Przymierzamy się też do modernizacji systemu e-karty, przy użyciu której korzystanie z rybnickiej komunikacji miejskiej jest wygodne i ekonomiczne. Biletomaty na pewną ułatwią jej doładowywanie – wyjaśnia Łukasz Kosobucki, Dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.

Na wybranych przystankach wymieniono stare betonowe wiaty przystankowe. Nowe konstrukcje są przyjazne, estetyczne i posiadają moduły, które zostaną obsadzone roślinnością. Dla przystanku Plac Wolności projektowana jest specjalna wiata wyposażona w oświetlenie adaptacyjne zwiększające się w przypadku pojawienia się osób. Wiata, która ma zostać zamontowana do końca marca, będzie mieć ławki i szyby grzejne, ładowarki urządzeń mobilnych, indukcyjne panele fotowoltaiczne oraz znacznik TOTUPOINT. Na tylnej ścianie oraz dachu wiaty znajdą się moduły roślinne. Na placu Wolności wymieniona zostanie też tablica systemu informacji pasażerskiej. Nowa tablica będzie dwustronna i na żądanie pasażera będzie odczytywała informacje o odjazdach autobusów.

1 kwietnia do ruchu wprowadzone zostaną 23 autobusy elektryczne, co jest efektem przetargu ogłoszonego w czerwcu 2021 r. przez rybnicki Zarząd Transportu Zbiorowego.

– Sukcesywnie zmieniamy oblicze naszego transportu. Te 23 pojazdy to blisko 30% autobusów, które obecnie jeżdżą po rybnickich drogach. Autobusy elektryczne na pewno poprawią komfort podróży i przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Stawiamy na ekologiczny i dostosowany do potrzeb pasażerów transport – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

W przyszłym roku planowana jest także wymiana kolejnych wiat przystankowych oraz 21 tablic systemu informacji pasażerskiej.

fot. UM Rybnik
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here