Zmiany w przepisach i nowy taryfikator mandatów. Dużo wyższe kary

Policja
Policja

Nawet 5 tys. zł można zapłacić za przekroczenie prędkości o ponad 71 km/h, 2,5 tys. zł za kierowanie pojazdem po alkoholu czy 2 tys. zł za nieprawidłowe przechodzenie lub przejeżdżanie przez przejazd kolejowy.

Od 1 stycznia funkcjonuje nowy taryfikator mandatów, który podniósł wysokość grzywien za najbardziej niebezpiecznie i nieodpowiedzialne wykroczenia na drodze. Do 30 tys. zł wzrosła też maksymalna grzywna, jaką może nałożyć sąd. Zmiany wprowadzono w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- reklama -

Nowa ustawa podwyższa grzywny za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych, niewłaściwe wyprzedzanie i znaczne przekroczenie prędkości. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy jazda po chodniku to minimum 1,5 tys. zł grzywny. Dodatkowo, jeśli sprawca spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Minimum 1 tys. zł grzywny zapłaci kierowca, który nie zastosuje się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą lub znakiem drogowym.

Nowe przepisy wprowadzają też obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów i grzywnę minimum 1,5 tys. zł za kierowanie pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień. Wprowadzono wyższe grzywny, m.in. nawet 5 tys. zł za przekroczenie prędkości o ponad 71 km/h, kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu – minimum 2,5 tys. zł, nieprawidłowe przechodzenie lub przejeżdżanie przez przejazd kolejowy – minimum 2 tys. zł, a także niewskazanie, komu powierzyliśmy do kierowania nasz pojazd – od 4 do 8 tys. zł.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj