Handel i przemysł najbardziej zaniepokojone inflacją

skladka zdrowotna praca biznes
Fot. freepik.com

Inflacja znalazła się w czołówce obaw dla działalności gospodarczej w 2022 r. – przedsiębiorcy wymienili ją na drugim miejscu.

Inflacja w lutym w Polsce wyniosła 8,5%. To wynik lepszy niż w styczniu, ale prognozy ekspertów wskazują, że w najbliższych miesiącach osiągnie ona poziom dwucyfrowy.

- reklama -

Wzrost cen nakręcają przede wszystkim surowce energetyczne, takie jak gaz, ropa naftowa i węgiel, ale także spowodowane przez pandemię kłopoty z łańcuchami dostaw. Wojna w Ukrainie jeszcze wzmocniła te trendy i dodała kolejne powody podwyżek.

77% reprezentantów sektora MŚP jest przekonanych, że dalszy wzrost cen przełoży się na większy problem zatorów płatniczych, odmiennego zdania jest 15% pytanych. Przełożenie wzrostu cen na terminy spływu należności najbardziej niepokoi handel i przemysł, gdzie inflację postrzega jako zagrożenie ok. 80% firm. Duże obawy w tym zakresie deklarują również przedstawiciele budownictwa, transportu i usług – powyżej 70%.

Pytani o to, co robią w związku z rosnącą inflacją, 52% badanych przedsiębiorców przyznaje, że nie podejmuje specjalnych działań. 18% firm skupia się na robieniu zapasów, a 17% wstrzymuje inwestycje. 5% przedsiębiorstw podnosi ceny, a 3% zawiera porozumienia z pracownikami w celu zamrożenia płac.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj