Nowy Polski Ład bez ulgi dla klasy średniej. Co jeszcze się zmieni?

biznes praca kalkulator rachunki
Fot. freepik.com

Polski system podatkowy czekają po raz kolejny duże zmiany.

Obniżka stawki PIT z 17 do 12%, likwidacja ulgi dla klasy średniej, powrót wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców oraz zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców – to główne zmiany w Polskim Ładzie zaproponowane przez Ministerstwo Finansów. Teraz pomysły mają trafić do konsultacji, które potrwają do 2 kwietnia.

- reklama -

Obniżka stawki PIT z 17 do 12% obejmie dochody do poziomu 120 tys. zł osiągane przez pracowników, ale również zleceniobiorców, emerytów i rencistów oraz przedsiębiorców. Kolejny z pomysłów zakłada wycofanie się PiS z ulgi dla klasy średniej. Jednocześnie w ustawie ma pojawić się gwarancja, że mimo likwidacji ulgi podatnicy na tej zmianie nie stracą.

PiS wycofuje się również ze zmian dla samotnych rodziców. Ma powrócić możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem, dzięki czemu tacy podatnicy dwukrotnie skorzystają z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Zaprezentowane zmiany to również inne obliczanie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Chodzi o tych, którzy rozliczają podatkiem liniowym, ryczałtem oraz kartą podatkową.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj