Światowy Dzień Ziemi. Ze zmianami klimatu może walczyć każdy

Fot. freepik.com

Susze czy opady są bardziej intensywne niż kiedyś, co rodzi konsekwencje dla naszego codziennego życia.

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie sprawiły, że temat zmian klimatu i ekologii zszedł na drugi plan.

- reklama -

Od 3,3 do 3,6 mld ludzi na całym świecie odczuwa skutki zmian klimatu w postaci powodzi, suszy, klęsk żywiołowych, rekordowych upałów i pożarów. Skutki tych zmian nie omijają też Polski. Susze czy opady są bardziej intensywne niż kiedyś, co rodzi konsekwencje dla naszego codziennego życia.

– Jednym z największych grzechów dotyczących środowiska i zmian klimatu jest brak poczucia sprawczości. Wydaje nam się, że nasze pojedyncze, jednostkowe decyzje absolutnie nie mają wpływu na to, co się zadzieje z kondycją planety. To, czy podniesiemy śmieć, który leży na ulicy, albo czy wrzucimy plastik, butelkę po oleju czy słoik do odpowiedniego kosza wydaje się nam bez znaczenia, bo ktoś to później za nas załatwi, te śmieci później się jakoś rozpłyną. Otóż nie, to wszystko do nas wraca. Każda negatywna decyzja odbije się w pewnym momencie w postaci emisji gazów cieplarnianych, które powinniśmy ograniczać po to, żeby planeta nam się nie przegrzewała. Ta planeta spokojnie sobie bez nas poradzi, my bez niej nie – mówi Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna i influencerka.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj