Kapsuła czasu pod pomnikiem w Jastrzębiu-Zdroju. Co zawierała?

– Uczestnicy niniejszej uroczystości żywią wielką nadzieję, iż to miejsce upamiętniające męczeńską śmierć bestialsko zamordowanych więźniów przez siepaczy hitlerowskich będzie dla potomnych pokoleń Polaków lekcją historii tragedii ludzkiej, a jednocześnie przyczynkiem do utrwalenia pokoju między narodami – napisano w akcie erekcyjnym.

Tablica upamiętniająca miejsce męczeńskiej śmierci 15 więźniów KL Auschwitz-Birkenau poległych w czasie ewakuacji obozu z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego doczekała się renowacji. Nowy wygląd pomnika będzie niemal kopią dotychczasowego, z drobnymi zmianami. Zachowane zostaną oryginalne fragmenty ogrodzenia pochodzące z obozu Auschwitz-Birkenau i znajdą się obok tablicy, a nie jak do tej pory za nią.

- reklama -

Podczas demontażu dotychczasowej konstrukcji znaleziono ciekawą pamiątkę minionych czasów. Dzięki ostrożności pracowników udało się bez szwanku wydobyć pokryty patyną czasu przedmiot. Wewnątrz mosiężnej tuby znajdował się starannie wykaligrafowany na przezroczystym arkuszu z tworzywa sztucznego dokument.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj