Pociągi zasilane wodorem za dwa lata w Polsce

alstom coradia ilint
Fot. Alstom

Zgodnie z zawartym porozumieniem firma Alstom będzie współpracowała z PKN Orlen przy udziale w postępowaniach organizowanych przez operatorów publicznego transportu kolejowego.

Alstom prezentuje w Czechach pierwszy na świecie pasażerski pociąg zasilany wodorem – Coradia iLint. Rozpoczął on podróż po kraju 17 maja z dworca w Pradze, a swoją trasę zakończy w Uściu nad Łabą 25 maja.

- reklama -

Pociągi zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi mogą zagościć także w Polsce. 17 maja Orlen podpisał porozumienie z Alstom przy dostawach bezemisyjnych, ekologicznych pociągów i paliwa wodorowego dla publicznego transportu kolejowego. Firma zapowiada, że pierwsze pojazdy wodorowe mają szansę wyjechać na linie regionalne w ciągu dwóch lat.

– Konsekwentnie rozwijamy alternatywne źródła energii, w tym wodór. To paliwo przyszłości, które długofalowo będzie napędzało transformację energetyczną. Mamy w tym obszarze duże kompetencje, poparte doświadczeniem. Nawiązanie współpracy z firmą Alstom umożliwi nam wdrażanie pilotażowych projektów wodorowych w publicznym transporcie kolejowym i przełoży się na wzmocnienie naszej pozycji w Polsce i całym regionie Europy Środowej – powiedział Józef Węgrecki.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj