Wspólna płaca minimalna w Unii Europejskiej coraz bliżej

unia europejska
Fot. unsplash.com

Uzgodnione przepisy mają sprawić, że płace minimalne we wszystkich krajach UE będą gwarantować pracownikom godny poziom życia.

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej uzgodnili unijne zasady ustalania odpowiednich płac minimalnych przewidzianych w prawie krajowym lub w układach zbiorowych. Uzgodnione przepisy mają sprawić, że płace minimalne we wszystkich krajach UE będą gwarantować pracownikom godny poziom życia.

- reklama -

W Unii Europejskiej w 21 z 27 krajów obowiązuje ustawowa płaca minimalna, a w pozostałych sześciu (Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Włochy i Szwecja) wysokość wynagrodzenia jest ustalana w drodze negocjacji zbiorowych. Wysokość płacy różni się dość znacznie w poszczególnych krajach UE – w Bułgarii jest to 332 euro, a w Luksemburgu 2202 euro (dane za rok 2021 r.).

Zgodnie z porozumieniem państwa członkowskie będą musiały ocenić, czy ich obecne ustawowe płace minimalne są odpowiednie do zapewnienia godnego poziomu życia, biorąc pod uwagę własne warunki społeczno-gospodarcze, siłę nabywczą lub długoterminowe krajowe poziomy i zmiany wydajności.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj