Zanieczyszczenia powodują więcej zgonów niż wypadki drogowe

smog dym fabryka zaklad
Fot. unsplash.com

Aż 75% zgonów w wyniku zanieczyszczeń środowiska spowodowały toksyny unoszące się w powietrzu. Szacuje się, że aż 99% ludzkości oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

Z najnowszych badań opublikowanych w „The Lancet Planetary Health” wynika, że toksyny, które przenikają do powietrza, gleby i wody, są przyczyną 1 na 6 śmierci, czyli 9 milionów zgonów rocznie. To znacznie więcej niż liczba ofiar, które poniosły śmierć w wyniku wypadków drogowych, zgonów spowodowanych wirusem HIV, malarią, gruźlicą czy w wyniku przedawkowania narkotyków oraz alkoholu.

- reklama -

Z analizy wynika, że liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych zanieczyszczeniami środowiska wzrosła od 2017 r. o 7%, a w porównaniu od 2000 r. aż o 66%. Główną przyczyną tego zjawiska jest wzrost spalania paliw kopalnych, co dowodzi, że ochrona klimatu i środowiska jest istotna nie tylko z perspektywy zdrowia planety, ale także zdrowia ludzkiego.

Ponad 90% zgonów wywołanych zanieczyszczeniami środowiska miało miejsce w krajach o niskim poziomie dóbr materialnych jak Indie czy Nigeria.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj