Ceny w sklepach wzrosły o 17%. Tańsze jedynie owoce

Fot. unsplash.com

Pierwsze miejsce w rankingu drożyzny zajmują artykuły tłuszczowe z podwyżką o 54,8% w ciągu roku – tu rekordzistą jest olej, który zdrożał o 57,9%.

Monitoring blisko 40 tys. sklepów pokazał, że w maju konsumenci odczuli 16,7% wzrost cen w skali roku. Eksperci komentujący wyniki ostrzegają, że to jeszcze nie koniec podwyżek, a ich szczyt może nastąpić dopiero na przełomie sierpnia i września.

- reklama -

W raporcie pt. „Indeks cen w sklepach detalicznych” zestawiono ze sobą blisko 24 tys. cen z prawie 40 tys. placówek należących do 63 sieci handlowych. Na 12 monitorowanych kategorii w maju po raz kolejny w skali roku najmocniej poszły w górę artykuły tłuszczowe – średnio o 54,8%. Wśród nich znowu najbardziej zdrożał olej – o 57,9%.

W ścisłej czołówce drożyzny znajdują się też tzw. inne produkty z podwyżką o 36,9% rok do roku. W tej grupie towarów karma dla psów średnio zdrożała o 61,8%, a dla kotów – o 14,8%. Natomiast pieluchy dla dzieci zanotowały wzrost o 17,6% w porównaniu z majem 2021 r. Na trzecim miejscu w zestawieniu najbardziej drożejących kategorii znalazło się pieczywo, którego cena poszła w górę średnio o 29,9% rdr.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj