UE zakazuje samochodów spalinowych

spaliny dym samochod
Fot. freepik.com

Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie z końcem 2035 r. zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych na terenie Unii Europejskiej.

Od 2035 r. w Unii Europejskiej będzie obowiązywać zakaz sprzedaży samochodów emitujących spaliny. Zapisy te poparli 8 czerwca deputowani Parlamentu Europejskiego.

- reklama -

W przyjętym tekście, który stanowi stanowisko PE do negocjacji z państwami członkowskimi, posłowie popierają propozycję Komisji Europejskiej, aby do 2035 r. osiągnąć zeroemisyjną mobilność na drogach. Cel dla całej floty UE to zmniejszenie emisji wytwarzanych przez nowe samochody osobowe i lekkie pojazdy dostawcze o 100% w porównaniu z 2021 r. Pośredni cel redukcji emisji do 2030 r. zostałby ustalony na poziomie 55% dla samochodów osobowych i 50% dla samochodów dostawczych.

– Ambitna rewizja norm emisji CO2 jest kluczowym elementem osiągnięcia naszych celów klimatycznych. Dzięki tym normom tworzymy przejrzystość dla przemysłu samochodowego i możemy stymulować innowacje i inwestycje producentów samochodów. Ponadto zakup i eksploatacja samochodów o zerowej emisji zanieczyszczeń stanie się tańsza dla konsumentów – powiedział sprawozdawca Jan Huitema.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj