Przyszli kolejarze PKP mają wakacje

Przyszli kolejarze PKP mają wakacje

Uczniowie kolejowych kierunków, w tym 227 stypendystów PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., zakończyło kolejny rok przygotowań do pracy. To przyszli dyżurni ruchu, automatycy sterowania ruchem, specjaliści budownictwa kolejowego oraz elektroenergetycy transportu szynowego. Po zakończeniu edukacji będą odpowiedzialni za bezpieczeństwo na kolejowych szlakach.

W roku szkolnym 2021/22 w 49 placówkach współpracujących z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności na kierunkach – technik transportu kolejowego, technik budownictwa kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektroenergetyk transportu szynowego oraz technik teleinformatyk. Młodzież z najlepszymi wynikami w nauce otrzymywała comiesięczne stypendium. To m.in. uczniowie z Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie, Technikum Kolejowego im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu.

Młodzi chcą pracować na kolei

Z roku na rok rośnie wśród młodzieży zainteresowanie kolejowymi kierunkami. Szkoły chętnie podejmują współpracę z Polskimi Liniami Kolejowymi oraz uruchamiają nowe specjalizacje. W roku szkolnym 2021/22 do współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. dołączył Zespół Szkół Powiatowych w Drzewicy (łódzkie) oraz Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie. PLK na bieżąco prowadzą rozmowy ze szkołami, które chcą otwierać kierunki kolejowe, by dostosować specjalizacje do wymogów rynku pracy. Lista szkół współpracujących z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. i warunki rozpoczęcia współpracy: Edukacja – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (plk-sa.pl)

- reklama -

PLK inwestują w profesjonalistów

W ramach współpracy ze szkołami, pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. prowadzą w szkołach lekcje i organizują praktyki zawodowe oraz wyjścia techniczne, by przygotować uczniów do zawodu, zapoznać z kolejowymi urządzeniami oraz ze specyfiką pracy i bezpiecznego prowadzenia ruchu. Uczniowie ćwiczą m.in. na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Uczniom, którzy mają najlepsze wyniki w nauce, PLK wypłaca comiesięczne stypendia, a po zakończeniu edukacji w szkole, gwarantuje pracę.

Szkoły otrzymują od zarządcy infrastruktury kolejowej także materiały dydaktyczne. Dodatkowo na potrzeby szkolnych pracowni zawodowych PLK przekazują m.in. elementy infrastruktury kolejowej: urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy czy semafory. Spółka angażuje się również w wydarzenia w szkołach – konkursy zawodowe, plebiscyty czy dni otwarte.

Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
[email protected]
22 473 30 02

/fot. pexels.com/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here