Jak się skończy wojna w Ukrainie – spotkanie z Serhyjem Syniukiem [ZAPOWIEDŹ]

Jak się skończy wojna w Ukrainie - spotkanie z Serhyjem Syniukiem [zapowiedź]
/fot. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu/

Jak się skończy wojna w Ukrainie? чим закінчиться війна в Україні? Od trzech dekad Ukraińcy budują nowe społeczeństwo. Po rosyjskiej aneksji Krymu prowadzili dyskusję, której kluczem było pytanie nie czy, ale kiedy agresor zaatakuje ponownie. Stało się. Jak to się skończy?

 

- reklama -

Ukraiński pisarz Serhyj Syniuk wspólnie z polskim autorem Krzysztofem Petkiem napisał książkę „Tysiąc bochenków chleba”. Książka jest spisaną na gorąco relacją pierwszych dni wojny i świadectwem oporu miliona Ukraińców i Ukrainek, który przybiera różne formy. 5 lipca autorzy spotkają się z czytelnikami w raciborskiej bibliotece przy ul. Kasprowicza 12.

Na naszych oczach rozgrywa się spektakl pełen cierpienia, ale także niewyobrażalnego poświęcenia i determinacji. Na zapleczu ukraińskiego frontu trwa wyścig z czasem. Kobiety lepią pierogi i szykują paczki żywnościowe dla żołnierzy. Mężczyźni wkładają mundury. M

atki chcą chronić dzieci. Ojcowie – rodziny. Wszyscy – swój dom. Choćby piekąc chleb.

Serhyj Syniuk – doktor historii, pisarz, tłumacz literatury polskiej i Krzysztof Petek – pisarz i podróżnik napisali książkę, która jest świadectwem pierwszych dni wojny w Ukrainie. Tworzą ją relacje zwykłych ludzi: pisarki Oleny Zacharczenko, lekarki Aleksandry Tarczewskiej, prozaika Wiktora Jankewycza, który wziął ślub podczas trzydniowej przepustki z frontu i wielu innych. Wiosna 2022 roku to obraz heroizmu kraju, który oparł się pierwszemu ciosowi znacznie silniejszego od siebie agresora. I takie przesłanie Ukraina przekazuje światu, a zwłaszcza tym, którzy ją w tej walce wspierają.
O bibliotekarkach lepiących pierogi i piekących chleby. O rolnikach w kamizelkach k

uloodpornych. I dzieciach wyplatających siatki maskujące.

Od trzech dekad Ukraińcy budują nowe społeczeństwo. Po rosyjskiej aneksji Krymu prowadzili dyskusję, której kluczem było pytanie nie czy, ale kiedy agresor zaatakuje ponownie. Stało się. Jak to się skończy? Autorzy przytaczają różne możliwe scenariusze, wskazując ten najbardziej prawdopodobny

5 lipca, godz. 18.00 – Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
5 липня, 18.00, Бібліотека, вул. Каспровіча 12

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj