Polacy jednym z najdłużej pracujących narodów w UE

stres praca
Fot. unsplash.com

Średni tygodniowy czas pracy wyniósł w Polsce w minionym roku 39,7 godzin. Oczekiwania polskich pracowników są jednak jasne i zdecydowana większość z nich chce pracować krócej.

Polacy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Unii Europejskiej. W 2021 r. średni tygodniowy czas pracy wyniósł tutaj 39,7 godzin. Dłużej pracowali tylko Grecy (średnia 40,1 godzin) i Rumuni (39,8 godzin). Średnia dla wszystkich krajów członkowskich wyniosła 36,2 godzin pracy tygodniowo. Najkrócej w Unii Europejskiej, bo poniżej 36 godzin tygodniowo, pracują Szwedzi (35,4 godzin), Irlandczycy (35,8 godzin), Francuzi (35,8 godzin) i Luksemburczycy (35,8 godzin).

- reklama -

Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że dla pracowników po dwóch latach funkcjonowania w pandemii priorytetem jest zdrowie. Natomiast wizja skróconego dnia czy tygodnia pracy lub wydłużenia urlopu jest atrakcyjna w sumie dla 80% Polaków. Najbardziej zachęcająco brzmi dla pracowników czterodniowy tydzień pracy, za którym opowiada się 29% osób. Na drugim miejscu są dodatkowe dni wolne w roku, które zadowolą 28% pracowników, a 23% zatrudnionych za optymalne uznaje skrócenie dnia pracy o jedną godzinę dziennie.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj