Dworzec kolejowy w Raciborzu gotowy w 2024 r. Umowa na przebudowę podpisana [ZDJĘCIA]

dworzec kolejowy raciborz
Dworzec kolejowy w Raciborzu będzie gotowy w 2024 r. Umowa na przebudowę podpisana

Funkcjonalny, nowoczesny i bezpieczny – tak ma być nowy raciborski dworzec. Będzie pierwszym w Polsce dworcem kolejowym z tarasem widokowym.

W budynku dworca kolejowego w Raciborzu podpisano dziś, 8 lipca, umowę na przebudowę obiektu. W wydarzeniu wzięli udział: Dariusz Polowy – prezydent miasta Racibórz, Ewa Gawęda – senator RP, Krzysztof Golubiewski – członek zarządu PKP S.A., Michał Woś – sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i Jan Kanthak – sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

- reklama -

Krzysztof Golubiewski przypomniał, że raciborski dworzec został wybudowany ponad 40 lat temu. – Nie oddaje on dzisiejszych standardów i nie spełnia oczekiwań, dlatego PKP podjęło decyzję, że ten obiekt zostanie gruntownie przebudowany. Bryła budynku zostanie zmniejszona, przez co uwolnimy miejsce, żeby powstał parking. Nowy budynek, odchudzony dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, które będą służyć do wykończenia tego obiektu, będzie industrialny, będzie sporo blachy o kolorze rdzy, zielone ściany z nasadzeniami różnych gatunków roślin. Ale przede wszystkim na pierwszy piętrze powstanie – po raz pierwszy na dworcu PKP – taras widokowy o powierzchni 400m², częściowo zadaszony, z ławeczkami – taka letnia poczekalnia z widokiem na panoramę miasta. W budynku znajdzie się także zadaszona wiata rowerowa na 26 rowerów – mówił o nowym dworcu Krzysztof Golubiewski.

Na powierzchni 1500 m² obejmującej dwie kondygnacje znajdą się m.in. poczekalnie, kasy i toalety. Część lokali będzie do dyspozycji gminy i spółek kolejowych, a także przeznaczona na wynajem. Planowana jest sala, w której będą się odbywały wystawy i inne wydarzenia. W budynku pojawi się też przestrzeń na biura. Pojawi się parking na 20 miejsc, z czego przy czterech będzie się znajdowały stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Na budynek natomiast wróci zegar. Całość będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace rozpoczną się już w przyszłym tygodniu, a otwarcie dworca po przebudowie planowane jest na połowę 2024 r.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj