W Markowicach powstanie nowe przedszkole

raciborz markowice przedszkole (1)
Podpisy pod umową złożyli prezes firmy Zenon Zabagło oraz wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk. Dokumentacja ma być gotowa we wrześniu 2022 r.

Aktualnie w ZSP nr 1 w Markowicach działają cztery oddziały przedszkolne dla 95 dzieci. Dzięki inwestycji powstanie nowoczesny obiekt dla 125 podopiecznych.

Po budowie miejskiego żłobka na Ostrogu kolejną planowaną do realizacji inwestycją oświatową w Raciborzu jest przedszkole w Markowicach. Dziś, 29 lipca, w Urzędzie Miasta podpisana została umowa na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego dla tej inwestycji. Podczas sierpniowej sesji prezydent przedłoży radnym uchwałę wprowadzającą zadanie budowy przedszkola do budżetu i wieloletniego planu finansowego wraz z montażem finansowym tej inwestycji. Jej realizacja mogłaby ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończyć się we wrześniu 2023 r.

- reklama -

Jak tłumaczy magistrat, Markowice to jedna z najbardziej rozwojowych dzielnic Raciborza, w której osiedlają się nowi mieszkańcy. Wielu z nich to rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Liczba kilkulatków zainteresowanych uczęszczaniem do Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Markowicach przekracza możliwości infrastrukturalne tej placówki. Tylko w tym roku 16 dzieci, których rodzice wskazali przedszkole w Markowicach jako placówkę pierwszego wyboru, zmuszonych było wybrać inną lokalizację. Problem występuje też w szkole. Brakuje sal dydaktycznych, miejsca na pełnowymiarową świetlicę i stołówkę – obiady dla dzieci wydawane są w trzech turach. Budowa nowego przedszkola, i przeniesienie tam oddziałów przedszkolnych, a także uruchomienie dodatkowego, piątego oddziału, rozwiąże problem.

Pierwsze negocjacje z właścicielami nieruchomości przeprowadzono jeszcze w sierpniu 2019 r. Nie bez wpływu na przebieg sprawy miała pandemia i towarzyszące jej ograniczenia. Kupno działki miasto sfinalizowało w 2021 r., od razu przystępując do przekształcenia działki z rolnej na teren zabudowy usługowej. – Teraz ruszają prace z dokumentacją. Inwestycję będę chciał przeprowadzić w formule projektuj i buduj – tak jak było to w przypadku żłobka. Zadanie częściowo sfinansujemy z pozyskanych już środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Montaż finansowy przedstawię radnym na sierpniowej sesji Rady Miasta – informuje prezydent Dariusz Polowy.

Aktualnie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Markowicach działają cztery oddziały przedszkolne dla 95 dzieci. Dzięki inwestycji powstanie nowoczesny, funkcjonalny i odpowiadający współczesnym standardom obiekt dla 125 podopiecznych. Wykonawcą programu jest firma Atelier ZETTA. Podpisy pod umową złożyli prezes firmy Zenon Zabagło oraz wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk. Dokumentacja ma być gotowa we wrześniu 2022 r. Po wpisaniu zadania do budżetu ogłoszony zostanie przetarg, a prace budowlane mogłyby ruszyć jeszcze w tym roku.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj