O roślinach owadopylnych w Arboretum Bramy Morawskiej [ZDJĘCIA]

arboretum bramy morawskiej
O roślinach owadopylnych w Arboretum Bramy Morawskiej

Uczestnicy warsztatów poznali rośliny, dzięki którym dobroczynne owady, tak zwane zapylacze, mają co jeść.

Drugi miesiąc wakacji grupa dzieci rozpoczęła wędrówką z raciborską biblioteką w Arboretum Bramy Morawskiej, zgłębiając wiedzę na temat roślin owadopylnych stanowiących bazę pokarmową dla owadów zapylających. Przewodnikami po świecie roślin byli pracownicy Arboretum.

- reklama -

Już na początku wędrówki uczestnicy warsztatów natknęli się na kwitnącą budleję obleganą przez chmarę motyli, które upodobały sobie jej słodki i intensywny zapach. Stąd też inna nazwa tej rośliny – „motyli krzew”. Wśród motyli dzieci zauważyły m.in. furczaka gołąbka czyli polskiego kolibra spijającego nektar z kwiatów swoją trąbką, która jest często dłuższa niż jego ciało. Udając się w kierunku Pożytecznych Grządek, uczestnicy warsztatów obserwowali innych mieszkańców Arboretum, nie tylko tych roślinopylnych. Wśród roślin udało się wypatrzeć biegacza skórzastego, pająka krzyżaka, a nawet sunącego ścieżką winniczka.

Będąc w Arboretum, nie można ominąć MiniZoo, gdzie znajdują się budki dla owadów. Przy budkach grupa zatrzymała się na dłużej i wysłuchała, w jakim celu, dla kogo oraz jak prawidłowo zakłada się tzw. hotele dla owadów. Pożyteczne Grządki zachwycają różnorodnością roślin owadopylnych i owadów, które tam rezydują. Niektóre z owadów można było nawet wziąć na rękę, np. kruszczycę złotawkę. Uczestnicy warsztatów rozpoznawali smakiem lub węchem zioła, których na Grządkach jest niemało. Pamiątką z warsztatów były samodzielnie wykonane kwietne bransoletki. Wyprawę zakończono w Zaczarowanym Ogrodzie, gdzie z niespożytą energią dzieci próbowały się zgubić w labiryncie.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Łączy nas biblioteka” dofinansowanego ze środków konkursu BLISKO Narodowego Centrum Kultury. Arboretum Bramy Morawskiej jest partnerem projektu.

W czwartek 4 sierpnia o godz. 16:30 odbędzie się natomiast spacer botaniczny w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich zainteresowanych przyrodą, również osób niesłyszących i słabosłyszących – w spacerze udział weźmie tłumacz języka migowego. Zobacz więcej: Spacer botaniczny po Arboretum Bramy Morawskiej 4 sierpnia

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj