Coraz więcej uczniów wybiera szkoły zawodowe

Fot. freepik.com

Z jednej strony ciągle będą funkcjonować zawody tradycyjne, z drugiej w erze przemysłu 4.0 spora część będzie na tyle stechnologizowana, że znikną z nich manualne umiejętności.

Ponad połowa młodych ludzi po szkole podstawowej wybiera kształcenie branżowe i techniczne. – Ten pozytywny trend wskazuje na to, że zaczyna się doceniać prestiż przygotowania do zawodu. Dobre kształcenie branżowe i techniczne, kształcenie zawodowe na każdym poziomie odgrywa kluczową rolę w budowaniu współczesnej gospodarki – podkreśla Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

- reklama -

W okresie transformacji gospodarczej lat 90. szkolnictwo zawodowe zostało zaniedbane na rzecz kształcenia ogólnego, ponieważ błędnie uznano, że główną rolę w gospodarce przyszłości będzie odgrywać sektor usług. W efekcie szkolnictwo branżowe mocno podupadło – do szkół zawodowych rekrutowali się głównie słabsi uczniowie, niedoinwestowana infrastruktura szkół stała się przestarzała, kształcenie zawodowe nie szło za potrzebami rynku pracy, a społeczne postrzeganie szkół zawodowych i techników znacznie się pogorszyło.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj