Racibórz może stracić wygodne połączenie kolejowe z Wisłą

koleje slaskie wisla glebce
Pociągi Kolei Śląskich na stacji Wisła Głębce. Fot. arch. red.

Coraz mniej połączeń kolejowych w Subregionie Zachodnim. Tym razem ma zniknąć połączenie z Raciborza do Rybnika skomunikowane z pociągiem Kubalonka do Ustronia i Wisły.

11 grudnia zmieni są rozkład jazdy pociągów. Już teraz jest dostępny projekt, w którym można zobaczyć, jakie zmiany są planowane. Wynika z niego, że od grudnia zniknie jedyne wygodne połączenie z Raciborza i Wodzisławia Śląskiego do Wisły. Pociąg Kubalonka z Gliwic przez Knurów, Rybnik, Żory pojedzie co prawda bez zmian, ale znikną zapewniające dogodne skomunikowanie połączenia na trasach Racibórz – Rybnik i Rybnik – Wodzisław.

- reklama -

Rano na pociąg Kubalonka do Wisły (odjazd o godz. 7:37) będzie możliwy dojazd z Chałupek i Wodzisławia Śląskiego, nie będzie możliwy natomiast dojazd na ten pociąg od strony Raciborza. Wieczorem pociąg Kubalonka będzie skomunikowany z pociągiem do Raciborza, natomiast w kierunku Wodzisławia Śl. i Chałupek takiego połączenia nie będzie. Dojazd będzie możliwy, ale pod warunkiem, że rano lub wieczorem poczekamy godzinę na przesiadkę.

– Czy po to robiło się remont linii do Wisły, aby 50-tysięczne miasta utraciły swoje jedyne połączenie z Wisłą i Ustroniem? – pyta stowarzyszenie Kolej na Knurów. – Kiedy cofniemy się kilka lat wstecz, pociąg Kubalonka w Rybniku był skomunikowany obustronnie w sposób analogiczny jak w obecnym rozkładzie. W przyszłym nie będzie to możliwe. Wynika to z kolejnych cięć połączeń w regionie rybnickim. Pech chciał, że trafiło na pory o których odjeżdża/przyjeżdża pociąg do/z Wisły. Czy w związku z tym Urząd Marszałkowski zamierza podjąć jakieś działania? Może jeśli uruchamianie pociągów jest zbyt drogie, to należałoby uruchomić wojewódzkie połączenia autobusowe? Ustawa wskazuje wprost, że transport pomiędzy ośrodkami powiatowymi jest w jurysdykcji samorządu wojewódzkiego. Autobus mógłby kursować trasą Racibórz – Wodzisław Śląski – Jastrzębie Zdrój – Ustroń – Wisła lub dowozić do pociągu – proponuje stowarzyszenie.

Kolej na Knurów podjęło już interwencję w tej sprawie, interpelację złożył także Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Molin.

oprac. /kp/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. No to KOGOŚ w Zarzadzie PKP kompletnie po ry pa ło! Zamiast być lepiej, to jest coraz gorzej!! A tyle gada się i obiecuje ludziom wiecej i lepszej komunikacji PKP. … TO CO ROBICIE TO SĄ KPINY Z. NARODU.

  2. No to są KPINY z narodu! Tak mialo być wiecej połączeń PKP, a tu okazuje sie że psują to co bylo dotąd. A obiecywali wiecej połączeń 🙁

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj