Jak powinna wyglądać łąka kwietna? Warsztaty w raciborskiej bibliotece i Arboretum [ZDJĘCIA]

laki kwietne
Jak powinna wyglądać łąka kwietna? Warsztaty w raciborskiej bibliotece i Arboretum

Pojawienie się łąk w miejskiej przestrzeni budzi sporo kontrowersji. Błędy popełnia się począwszy od wyboru nieodpowiedniej mieszanki do wysiewu po ignorowanie instrukcji pielęgnacji.

Warsztaty z Łukaszem Łuczajem, czyli wspólnie przedsięwzięcie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu i Arboretum Bramy Morawskiej, które odbyło się 8 października, przyciągnęły duże grono zainteresowanych botaniką użytkową. Składały się z dwóch części. Podczas części teoretycznej zgromadzeni w bibliotece wysłuchali wykładu na temat łąk kwietnych, natomiast część praktyczna odbyła się w Arboretum, gdzie w Zaczarowanym Ogrodzie rosną łąki z mieszanek profesora Łuczaja.

- reklama -

Łukasz Łuczaj jest z wykształcenia botanikiem. Zajmuje się naukowo etnobotaniką – dokumentacją tradycji użytkowania roślin na świecie oraz botaniką użytkową, a także etnomykologią, czyli dziedziną nauki zajmującą się rolą grzybów w kulturze. Na co dzień tworzy swój Dziki Ogród w Pietruszej Woli na Pogórzu Dynowskim i pracuje jako wykładowca w Instytucie Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na niewielką skalę tworzy mieszanki do zakładania łąk kwietnych oraz prowadzi warsztaty dzikiej kuchni. Książki autorstwa Łukasza Łuczaja są dostępne do wypożyczenia w Bibliotece na ul. Kasprowicza 12.

Temat łąk kwietnych od kilku lat zdobywa popularność. Wiele miasta inwestuje w gotowe mieszanki, które mają wprowadzić w zurbanizowany krajobraz więcej zieleni. Pojawienie się łąk w miejskiej przestrzeni budzi sporo kontrowersji, często wynikających z niewiedzy. Błędy popełnia się począwszy od wyboru nieodpowiedniej mieszanki do wysiewu (należy unikać jednorocznych mieszanek roślin obcych, które nie odnawiają się w kolejnym roku i stanowią zagrożenie dla rodzimych gatunków) po ignorowanie instrukcji pielęgnacji (ważne jest koszenie według wytycznych). Łąka kwietna jest z założenia tworem sztucznym i by swoją urodą cieszyły oko, należy pozbyć się litości i ingerować, kiedy łąka tego wymaga.

Druga część warsztatów z Łukaszem Łuczajem miała charakter terenowy. W Arboretum Bramy Morawskiej można było z bliska przyjrzeć się, jak mieszanki typu Polska Łąka Kwietna radzą sobie w naturze. Odwiedzający tego sobotniego południe Arboretum mogli obserwować grupę wsłuchaną w każde słowo profesora botaniki i podjadających przy tym żołędzie i inne liście.

Partnerem raciborskiej biblioteki w projekcie „Łączy nas Biblioteka” jest Arboretum Bramy Morawskiej. Biblioteka serdecznie dziękuje dyrektor i pracownikom Arboretum za owocną współpracę. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj