
W ramach modernizacji pl. Sejmu Śląskiego władze Katowic chciały go przeobrazić w oazę zieleni. Na takie zmiany nie zgodził się jednak wojewódzki konserwator zabytków.
W ostatnim czasie coraz więcej miast walczy z tzw. betonozą i stawia na zieleń. Tam, gdzie nie ma dorosłych drzew temperatura, może być o nawet 15-20°C wyższa niż w cieniu, natomiast podczas ulewnych deszczy znacznie obniżona jest retencja wody – każda taka przestrzeń zwiększa ryzyko zalania.
W ramach modernizacji pl. Sejmu Śląskiego władze Katowic chciały go przeobrazić w oazę zieleni. Dziś parkuje w tym miejscu ponad 150 samochodów, a po zmianach w ich miejsce miało pojawić się około 40 drzew, trawniki, a także fontanny i zbiorniki na deszczówkę. Jednak przedstawionej przez miasto koncepcji nie zaakceptował wojewódzki konserwator zabytków.




![Finał „Szansy na Sukces” z udziałem Błażeja Klimaszki już w niedzielę [WIDEO] blazej klimaszka](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/blazej-klimaszka.jpg)

![Sukces tancerek Skazy na ogólnopolskim turnieju w Łańcucie [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/zespol-taneczny-skaza-raciborz.jpg)





![Młodzi miłośnicy czytania rywalizowali w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/swiatowy-dzien-ksiazki.jpg)
![Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych zaprezentowali swoje prace [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/liceum-sztuk-plastycznych-dyplomy.jpg)
![Biblioteka w Rudach zaprosiła dzieci na warsztaty z okazji Dnia Ziemi [ZDJĘCIA] Biblioteka w Rudach zaprosiła dzieci na warsztaty z okazji Dnia Ziemi](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/biblioteka-rudy-dzien-ziemi.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)






Widocznie ktoś zgwałcił konserwatora – ktoś, kto używa auta.
Na marginesie: tam gdzie nie ma drzew, nie ma też temperatury w cieniu.