Obój bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA]

Obój bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK

Franciszek Borysowicz nie tylko dba o muzyczne wychowanie młodych raciborzan, ale także uczy ich odpowiedniej kultury muzycznej.

22 listopada miały miejsce kolejne koncerty z cyklu koncertów umuzykalniających w Raciborskim Centrum Kultury prowadzonych przez Franciszka Borysowicza. Tym razem uczniowie klas I-III raciborskich szkół podstawowych zgłębiali arkana instrumentu dętego drewnianego, jakim jest obój. Grę na nim zaprezentowała Oliwia Czapnik – studentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Na fortepianie towarzyszył jej Michał Marcin Celejowski, również student katowickiej AM.

- reklama -

W sali koncertowej RCK wybrzmiały następujące utwory: etiuda c-moll Op. 10 Nr.12 – etiuda rewolucyjna F. Chopina grana na fortepian solo, następnie włączył się obój utworem z baletu „Jezioro Łabędzie” P. Czajkowskiego. Kolejne wielkie dzieło baletowe, jakie zostało zaprezentowane w wybranym fragmencie, to „Śpiąca królewna”, również P. Czajkowskiego. Był to walc, który nawet na jednym z koncertów udało się zatańczyć nauczycielce jednej z klas z SP1 z Franciszkiem Borysowiczem. Dzieci nie kryły zadowolona i swoim gorącym aplauzem nagrodziły tańczącą parę.

W kolejnej części koncertu zaprezentowany został utwór „W grocie króla gór” E. Griega, podczas którego dzieci wyklaskiwały rytm do akcentów granych przez pianistę. Było również tzw. taktowanie na pięć na przykładzie utworu „Don Kichot i Dulcynea” węgierskiego kompozytora G. Ranki opowiadającego o miłości błędnego rycerza z La Manchy do wybranki swojego serca. Wybrzmiał też przepiękny motyw filmowy z ekranizacji „Misja” – „Obój Gabriela” E. Morricone.

Prezentowany był także rożek angielski w utworze „Trzy kurki”, do którego jedna z dziewczynek postanowiła nawet zaśpiewać.

Na koniec były oczywiście kwiaty i podziękowania dla artystów, a także dla prowadzącego wszystkie trzy koncerty Franciszka Borysowicza, który nie tylko dba o muzyczne wychowanie młodych raciborzan, ale także uczy ich odpowiedniej kultury muzycznej. Kolejne spotkanie z muzyką zaplanowano na 13 grudnia.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj