5 mld euro dla województwa śląskiego na transformację górnictwa

Plany sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych zatwierdzone. Fot. Andrzej Grygiel/UMWS

– Górnictwo węgla kamiennego się kończy. To trwało sto kilkadziesiąt lat, przyniosło naszemu krajowi olbrzymie bogactwo, ale dzisiaj budujemy zupełnie nową rzeczywistość na Górnym Śląsku, w Zagłębiu i innych regionach Polski – podkreślił Jerzy Buzek.

Komisja Europejska zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych. Łączna wartość zatwierdzonych planów to 3,85 mld euro. W sumie do województwa śląskiego trafi 5 mld euro.

- reklama -

Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji na szczeblu rządowym wraz z Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji w regionach mają być podstawami realizacji przedsięwzięć opartych o nowy europejski instrument – Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma niwelować społeczne i gospodarcze skutki transformacji energetyczno-klimatycznej.

– To oznacza, że 3,85 mld euro jest już dostępne dla pięciu regionów na transformację w kierunku m.in. zaawansowanego wysokoefektywnego przemysłu. Wszystkie te plany leżą teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów, będziemy pracować nad nimi razem. To nam pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności, a także potrzeby przedsiębiorstw zarówno dużych, jak i małych i średnich – powiedział wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans podczas wizyty w Chorzowie.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj