Koniec jednorazowych opakowań w Unii Europejskiej

kubek mc
Fot. unsplash.com

Niektóre z opakowań mają być całkowicie wycofane z obiegu, jak jednorazowe opakowania na owoce i warzywa czy miniaturowe kosmetyki. Ma to dotyczyć również napojów i posiłków kupowanych na wynos. 

Prawie 40% plastiku oraz 50% papieru zużywane jest do produkcji jednorazowych opakowań. W ciągu ostatnich 10 lat ilość wyrzucanych jednorazówek wzrosła o 20%, sprawiając, że statystycznie na jednego mieszkańca Unii Europejskiej przypada 177 kg śmieci. Odpowiedzią na problem miała być tzw. dyrektywa plastikowa przyjęta w 2019 r. Jednak do tej pory 11 krajów, w tym Polska, nie dostosowało swojego prawa do wymagań unijnych.

- reklama -

Komisja Europejska przedstawiła więc propozycję planu, który zakłada, że do 2030 r. wszystkie opakowania w UE będzie można wykorzystać ponownie lub oddać całkowitemu recyklingowi. Ujęcie sprawy jednorazowych opakowań w przepisach oznacza, że będzie ono jednoznaczne dla wszystkich krajów członkowskich. Dyrektywa opiera się na rekomendacjach, które wdrażane są przez państwa w różnym stopniu i kształcie.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj