Wieczór promocyjny „Almanachu Prowincjonalnego” nr 36

Wieczór promocyjny "Almanachu Prowincjonalnego" nr 36

Gościem specjalnym wieczoru był Wojciech Kass – poeta, eseista, dyrektor Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach, a muzycznie spotkanie ubarwili Karolina Śleziak i Bartosz Kalicki.

3 grudnia na sali Raciborskiego Centrum Kultury ozdobionej malarstwem na szkle raciborzanki Oli Kuczyńskiej pojawił się duet Karolina Śleziak (Śpiew) i Bartosz Kalicki (klawisze). Zaprezentowany przez nich utwór rozpoczął promocję 36. numeru „Almanachu Prowincjonalnego”. Po powitaniu gości przez dyrektor Joannę Maksym-Benczew, rozpoczynającą właśnie drugą kadencję w RCK, miejsce muzyków zajęli poeci, a wśród nich gość specjalny i bohater wieczoru – Wojciech Kass, poeta i eseista, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. – W rozmowie z redaktorem naczelnym „Almanachu Prowincjonalnego” Markiem Rapnickim błysnął niezwykłą ekspresją wypowiedzi oraz wszechstronną wiedzą o literaturze. Przede wszystkim jednak przeczytał kilka swoich nowych fascynujących wierszy, w których zajaśniał w pełni jego talent oratorski, żywcem wyjęty ze starej dobrej szkoły Zelwerowicza – relacjonuje RCK.

- reklama -

almanach prowincjonalny (1)

Prowadzący spotkanie włączył do dyskusji jeszcze dwóch obecnych na sali poetów publikujących w „Almanachu” – Roberta Gawłowskiego z Wrocławia oraz Jana Strządałę z Gliwic. Podzielili się oni ze słuchaczami wierszem i uświadomili zebranym wagę wspólnoty literackiej, jaką raciborski periodyk tworzy już od prawie 18 lat. – Gdy dodać jeszcze postaci raciborzanina Janusza Nowaka (ze świeżym laurem Konkursu im. Jana Twardowskiego) oraz krytyka literackiego z Gliwic, Tomasza Pyzika, okaże się, że swego rodzaju literacka osmoza realizuje się w Raciborzu bez przeszkód i z dużym smakiem. Część literacką tradycyjnie dopełnił półrecital wspomnianej pary śląskich muzyków, którzy prezentując delikatny jazz otulili niejako słowa poetów wartościową muzyką – podsumowują organizatorzy.

36 numer „Almanachu Prowincjonalnego” z ratuszową wieżą Sieny na okładce jest dostępny w kasach Raciborskiego Centrum Kultury oraz w Księgarni „Sowa” w Raciborzu.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj