Rafako ogłasza upadłość. Powodem spór o Jaworzno

rafako raciborz
Rafako. Fot. arch. red.

Przyczyną jest wysoka kara, którą Tauron nałożył na Rafako z powodu wad projektowych i opóźnienia w realizacji budowy bloku węglowego w Jaworznie w kwocie ponad 1,3 mld zł.

Zarząd Rafako podjął decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Sprawa ma związek ze sporem ze spółką Tauron. Chodzi o wezwanie do zapłaty kar umownych i odszkodowań, które wystawiła spółka Tauron Wytwarzanie, opiewających na kwotę ok. 1,3 mld zł. Raciborska spółka tłumaczy, że chociaż istnienie wierzytelności jest w całości kwestionowane, to „doręczenie wezwania istotnie i negatywnie wpływa, a co najmniej może wpłynąć, na sytuację faktyczną i otoczenie emitenta”. Zdaniem Rafako nierealne wydaje się zawarcie ugody ze spółką Tauron w ramach prowadzonej mediacji.

- reklama -

Wybudowany za ponad 6 mld zł blok energetyczny o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III, którego wykonawcą jest Rafako, uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. Miał być istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski, jednak często ulega awariom.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj