Oprócz fotografii i rzeźby ogromną część pracy twórczej Marek Furmanowicz spędza, tworząc w programach 3D.
Biblioteka w Raciborzu ma za sobą kolejny wernisaż w 2023 r. Tym razem swoje prace zaprezentował raciborzanin Marek Furmanowicz, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie. Studia zakończył obroną dyplomu z malarstwa pod kierunkiem prof. Jerzego Wrońskiego. Mieszka i tworzy w rodzinnym mieście.
Na ostatniej wystawie w Galerii Gawra, jeszcze w 2022 r., prezentował fotografie owadów. Tym razem postawił zupełnie na inną tematykę i rodzaj prac, a mianowicie krajobrazy wektorowe, które powstały przy pomocy programu Blender do tworzenia prac 3D. Autor opowiedział, jak przebiega proces powstawania takiej pracy, jak zaczęła się jego sympatia do tego typu prac. Okazuje się, że oprócz fotografii i rzeźby ogromną część pracy twórczej Marek Furmanowicz spędza, tworząc w programach 3D. Jest to czasochłonny proces, który wymaga cierpliwości, zarazem powodując ekscytację i ciekawość, co tym razem uda się stworzyć.
– Motywem wiodącym tematów prac są środowiska przezroczyste. Przenikanie ze sobą zanurzonych powierzchni szkła, wody i podobnych im materii zanurzonych w światłocieniu oraz ich wzajemne oddziaływanie jest dla mnie inspiracją i wyzwaniem. W pracy posługuję się narzędziami, które oferują aplikacje komputerowe dwu i trójwymiarowe. Programy 3D są wymagające względem użytkownika, jednak w zamian oferują masę możliwości działania. Prezentując swoje prace, chcę podzielić się tym, co sprawia mi przyjemność i daje satysfakcję w procesie tworzenia – tłumaczy Marek Furmanowicz. Na wernisażu nie zabrakło najbliższych – rodziny i przyjaciół.
Wystawę można oglądać do 11 marca.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/