Górnicze związki zawodowe apelują o odblokowanie energetyki wiatrowej

wiatraki pole wiatr oze
Fot. pixabay.com

– Ludzie z branży górniczej boją się braku zabezpieczenia gdzie indziej. Chodzi o to, żeby pokazać górnikom, że w momencie kiedy nastąpi decyzja o likwidacji kopalni, będą w nowej pracy bezpieczni – podkreśla Andrzej Chwiluk.

Górnicze związki zawodowe zaapelowały do premiera Mateusza Morawieckiego i posłów o odblokowanie rozwoju energetyki wiatrowej oraz o zabezpieczenie interesów pracowników branży wiatrowej za pomocą układu zbiorowego. Ich zdaniem dotychczasowa debata o odblokowaniu potencjału lądowej energetyki wiatrowej zbyt często koncentrowała się wyłącznie na kwestiach technicznych, a zbyt mało uwagi poświęcano kontekstowi społecznemu.

- reklama -

Jarosław Niemiec, szef struktur Związku Zawodowego Przeróbka w LW Bogdanka, podkreśla, że nie ma konfliktu między energetyką odnawialną a węglem, gra natomiast toczy się o przyszłość polskiego przemysłu. Sygnatariusze apelu zwracają uwagę, że potrzeba też branżowego układu zbiorowego pracy, zapewniającego, że nowa, rozwijająca się branża energetyki wiatrowej będzie liderem także w zakresie standardów zatrudnienia.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj